Rozsudek zatím není pravomocný, právní zástupce ministerstva vnitra má patnáctidenní lhůtu na případné odvolání. Na soud se kvůli ukončení pracovního poměru obrátilo 16 bývalých zaměstnanců školy. „Druhá polovina žalob bude projednána následně v jiném líčení,“ řekla soudkyně Eva Bastlová.

Ministerstvo vnitra rozhodlo loni v létě o zrušení tří ze svých šesti policejních škol: v Praze-Ruzyni, Jihlavě a Brně. Návrh vytvořila skupina odborníků s odboráři a výsledkem měla být úspora až 144 milionů korun. Budovy chce vnitro dále využívat jako oddělená školicí centra.

Propuštění zaměstnanci jsou podle bývalého ředitele školy Zdeňka Sadeckého nyní připraveni podávat žaloby na náhradu škody, způsobené ušlým výdělkem. „Vnitro to může stát miliony až desítky milionů korun,“ uvedl Sadecký.

Připustil, že ministerstvo vnitra jako zřizovatel má právo zřizovat či rušit policejní školy, není ale podle něj přijatelné, aby při tom obcházelo a porušovalo zákony. Ministerstvo podle jeho slov překročilo zákon tím, že nutilo vedení školy dát zaměstnancům výpověď, aniž by bylo předem vydáno písemné rozhodnutí ministra vnitra o zrušení školy.

„Při rušení školy jsem chtěl, aby se postupovalo podle zákonů – stanovením výpovědní lhůty a majetkového vypořádání. To ministerstvo odmítalo,“ uvedl Zdeněk Sadecký s tím, že ministerstvo navíc vedení školy zastrašovalo vyhozením z práce a trestním oznámením pro hrubé porušení kázně. Ředitel i jeho dva zástupci proto nakonec sami rezignovali.

Vyšší policejní škola v Jihlavě patřila velikostí i kapacitou kolem 300 studentů k menším školám, jako jediná však připravovala policisty pro dopravní službu a zajišťovala speciální výcvik řidičů služebních vozidel v resortu ministerstva vnitra. Zařízení vzniklo před 49 lety.

Co si myslíte o tomto případu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.