Podle zjištění Aktuálně.cz bude vedle samotného příspěvku ve výši sedmi procent (z příjmů nad tuto hranici) nutné, aby lidi s vysokými příjmy splnili ještě jednu povinnost: Sami si budou muset podávat daňové přiznání. Tedy přesněji: Samozřejmě že budou moci využít služeb daňových poradců, ovšem za jejich služby – na rozdíl od služeb účetních svého zaměstnavatele – budou muset platit.

Podle expertů na účetnictví a daně začne stejná povinnost platit i pro ty zaměstnance, kteří budou platit solidární příspěvek pouze z důvodu jednorázového měsíčního dodatečného příjmu (například bonusu), kterým celkový měsíční výdělek převýší hranici zhruba 100 tisíc korun.

Vláda vedle zmíněného solidárního příspěvku naplánovala na příští tři roky také zrušení stropů pro platby zdravotního pojištění. Z výpočtů online deníku Aktuálně.cz vyplývá, že například topmanažer s půlmilionovou hrubou měsíční mzdou přijde v roce 2013 o přibližně 50 tisíc korun měsíčně. V roce 2014 pak jeho čistý měsíční příjem v porovnání s rokem 2012 klesne o více jak 70 tisíc. Kdo má na výplatní pásce 150 tisíc hrubého, bude státu a pojišťovnám v roce 2014 odvádět o přibližně osm tisíc korun měsíčně víc oproti letošnímu roku.

-pda-

Je správné, že vláda kvůli škrtům a úsporám ve státním rozpočtu činí podobné kroky, jako je zavedení solidárního příspěvku?

Diskutujte pod tímto článkem.