ČTK, která o tom informovala na svém serveru, to sdělila mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová.
Pracující senioři nemají od letošního roku slevu na dani z příjmu, pokud dostávají důchod. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že pokud se ho chtěli vzdát účelově jen za 1. ledna či za týden kvůli slevě, budou ji muset doplatit i s penále.
„O přerušení výplaty důchodu si zažádalo okolo 30 000 pracujících starobních důchodců. Celkem 91 procent z nich žádá pozastavit důchod na jeden den, tedy o zastavení výplaty důchodu od 1. ledna 2013 a o její obnovení od 2. ledna 2013,” upřesnila Buraňová. Čtyři procenta žadatelů chtěla podle ní přerušit výplatu na dva dny, pět procent pak na delší dobu.
Správa k 28. lednu vyřídila asi třetinu žádostí. Celkem 8511 lidem odpověděla kladně a penzi přerušila. V 863 případech pozastavení výplaty zamítla. Žádost stáhlo 695 osob. Úřad dostal jednu námitku.
Sleva na dani z příjmu činí měsíčně 2070 korun, ročně tedy 24 840 korun. Pracující důchodci ji mohou uplatnit jen tehdy, pokud nedostávají důchod. Podle zprávy k vládnímu úspornému balíku to dopadne asi na 80 000 penzistů, kteří chodí do práce. Do rozpočtu by to podle dřívějších údajů ministerstva financí mohlo v příštích třech letech přinést celkem zhruba sedm miliard.
Po „úsporném balíčku“ se do zákona o dani z příjmu doplnil text: „Daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.“
Vládní opatření kritizuje rada seniorů či odbory. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) už nabídla důchodcům bezplatnou právní pomoc, pokud by se dostali do soudního sporu se státem kvůli uznání slevy na dani. Podle vedení odborové centrály lidé jen využili své možnosti a platný zákon, aby se o úlevu nepřipravili.
Lednové penze správa už vyplatila. Pokud se lidé vzdali důchodu na den či pár dní v lednu, měli by úřadu pak poměrnou část vrátit na účet či poukázkou. Kdyby to neudělali, ČSSZ by po nich přeplatek vymáhala.
Průměrná penze činila na konci loňska 10 778 korun. Při pozastavení důchodu na jeden den by tak člověk v průměru přišel o 347 korun, upřesnila Buraňová.
Co si myslíte o uplatnění práva na pozastavení penze, kterou využili někteří pracující důchodci?
Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.