Podle online deníku Aktuálně.cz to vyplývá z průzkumu portálu Jobs.cz, který je součástí společnosti LMC. Z dat totiž vychází, že pracovních nabídek zatím letos přibývá. V prvním měsíci roku jich zaměstnavatelé na Jobs.cz vystavili 20 746, což je téměř o 11 procent více než za stejné období před rokem. Ve srovnání s prosincem došlo k nárůstu o 9 procent.

K optimismu by měl podle Aktuálně.cz přispět také pokles nezaměstnanosti v posledním kvartále loňského roku na 6,5 procenta. Experti na personalistiku tvrdí, že vývoj pracovního trhu i na počátku tohoto roku navazuje na pozitivní trend z loňského jara.

Jenže obavy lidí podle zjištění online deníku přesto postupně rostou. V lednu odpovídal na inzeráty rekordní počet lidí. Na vystavené nabídky míst reagovalo v lednu 606 tisíc zájemců. Ti nejčastěji reagovali na inzeráty v oblasti obchodu, prodeje a administrativy. Zde připadá šedesát až sedmdesát reakcí na jeden inzerát.

Z výzkumu, který Jobs.cz mezi dvěma tisíci respondenty realizovala, navíc vyplývá, že 69 procent osob má z vývoje v letošním roce strach. Dalších 21 procent dotázaných si naopak věří, že jim stávající práce zůstane, nebo že snadnou zvládnou získat jinou. Zbylých 10 procent oslovených si nebylo jisto. Za pesimismus ale podle mínění expertů na personalistiku může záplava negativních zpráv v médiích, která ovlivňuje očekávání a chování zaměstnanců.

-pda-