V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především každoročně se opakující příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství do evidence Úřadu práce (ÚP ČR),” vysvětlila zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Ve vyšším počtu se nám hlásili také rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají přes prázdniny zajištěné hlídání a v menší míře začali přicházet i absolventi škol,” dodala.

Pozitivní je další nárůst počtu nabízených volných míst. Zájemci o práci mohou vybírat na úřadech práce z více než 98 tisíc pozic, což je nejvíce od prosince 2008. Za měsíc přibylo přes tisíc volných míst.

Nejnižší nezaměstnanost byla v okresech Praha-východ (2,9 procenta), Prachatice (3,1), Benešov (3,5) a Jindřichův Hradec (3,7). Naopak nejhůře se shání práce v okresech Most (11,9 procenta), Karviná (11,4) a Ústí nad Labem (11,2). Na jedno volné místo v současnosti připadá 4,7 uchazeče.

FIH5d26c4 nezamestnanost
pouzijte-tlacitko-sdilet

Mapa nezaměstnanosti za červenec. Zdroj: Úřad práce ČR

Zaměstnavatelé měli v červenci největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče (především nákladních automobilů), kováře, nástrojáře, obsluhu pojízdných zařízení či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy.

Zakázky rostou ve výrobě, službách i ve stavebnictví. Dle Českého statistického úřadu by měla v dalších měsících nezaměstnanost stagnovat nebo mírně růst kvůli snížené aktivitě firem v letním období, kdy si řada zaměstnanců vybírá dovolenou.

Více se o nezaměstnanosti v červenci můžete dozvědět zde.

 

Čím je podle Vás způsoben mírný nárůst nezaměstnanosti v červenci?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-