Ministerstvo tak reaguje na novelu zákona o zaměstnanosti, která počátkem ledna zrušila povinnost zaměstnavatelů hlásit úřadu práce volné pozice. „V současné době se dokončují práce na technických řešeních a MPSV předpokládá, že mechanismus získávání počtu volných pracovních míst bude spuštěn do konce měsíce ledna,” citoval server Finanční noviny mluvčí úřadu Viktorii Plívovou.

Systém podle ní přinese objektivnější výsledky o počtech volných pracovních míst, neboť firmy hlásily do databáze úřadů práce především pracovní místa pro málo kvalifikované pracovníky, zatímco soukromé personální agentury jsou zaměřeny i na lukrativnější pracovní pozice typu vedoucích pracovníků a manažerů. Navíc podle Plívové tímto krokem MPSV naplňuje požadavky Evropské komise na vykazování statistik o volných pracovních místech členskými státy pro Evropský statistický úřad.

Analytici zaměření na trh práce doposud s novým systémem nepřišli do styku. Nevědí tedy, zda a jak budou získaná data vypovídat o pracovním trhu v České republice. Problémem může být třeba to, že v minulosti zaměstnavatelé úřadu práce všechna volná místa nehlásili. Navíc jsou agentury práce a pracovní servery na danou oblast zaměřené a mají v ní dobrý přehled. Zaměstnavatelé nemusí volná místa hlásit úřadu práce od počátku letošního roku. Je to důsledek novely zákona o zaměstnanosti. MPSV, které ji navrhlo, chtělo tímto krokem snížit administrativní zátěž firem a současně zrušit povinnost, jejíž plnění bylo ze strany Úřadu práce ČR prakticky neověřitelné, a tím i nevymahatelné.

-pda-