Nejenže skončí řada sezonních prací v zemědělství, lesnictví a stavebnictví, ale na úřad práce míří i čerství absolventi středních a vysokých škol. Ti podle ředitelky jindřichohradeckého úřadu práce Stanislavy Zemanové tvoří v současné době naprostou většinu žadatelů.

„Z 86 lidí, kteří k nám přišli v prvních zářijových dnech, bylo 54 studentů. To je věc, jež se opakuje každý rok,“ informovala ředitelka.

V srpnu si přitom jindřichohradecký region nevedl vůbec špatně. Lidí bez práce ubylo o 1,1 procenta. V evidenci úřadu bylo 3480 žadatelů, tedy o čtyři desítky méně než v červenci. Celková míra nezaměstnanosti tak klesla na 5,3 procenta.

Meziroční statistiky však na druhou stranu ukazují, že z dlouhodobého hlediska je situace spíše horší. Ve stejném období v minulém roce totiž sice na Jindřichohradecku činila míra nezaměstnanosti 5,6 procenta, ale vypočítávala se podle jiného matematického modelu. V praxi to tedy znamená, že bez práce je letos o nějakých 700 lidí více.

„Dříve se do statistiky zahrnovali jen ekonomicky činní obyvatelé, kdežto dnes jsou tam všichni občané od 15 do 64 let. Je to sjednocení našeho systému s ostatními zeměmi,“ vysvětlila Stanislava Zemanová.

Považujete problém zaměstnávání absolventů škol za palčivý?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.