Členové vlády se totiž také shodli, že živnostníci, kteří uplatňují paušály, nebudou moci využívat slevy na dani, tedy například odečty na děti, a bonusy. Pro OSVČ, které uplatňují výdajové paušály ve výši 30 a 40 procent, bude stanoven maximální obrat, při kterém ještě budou moci paušály uplatnit. Výše stropu ale ještě nebyla určena.

Kvůli zvýšení státních příjmů navrhl ministr financí Miroslav Kalousek i to, aby se mírně zvýšila i daň z příjmů fyzických osob. Místo 15 procent ze superhrubé mzdy na 16 procent. V tom se ale zatím nepodařilo politikům najít stoprocentní shodu. Co se týče lidí s nejvyššími příjmy, měli by podle ministra financí odvádět “solidární příspěvek”. Až dosud Kalousek i premiér Petr Nečas mluvili o tom, že bude zavedena druhá sazba daně z příjmů fyzických osob ve výši 31 procent v příštím roce a 32 procent v roce 2014. Týká se to lidí, kteří měsíčně berou zhruba nad 100 tisíc – přesněji více než čtyřnásobek průměrné mzdy, což je hranice stropů pro odvody na zdravotní a sociální pojištění.

V balíku opatření, která mají zajistit stabilitu státních financí je z dřívějších dohod platná také ta, která počítá se změnami daně z přidané hodnoty. DPH by se v příštím roce měla zvýšit na 15 a 21 procent. Kromě toho se pleny a zdravotní pomůcky přesunou ze snížené do základní sazby DPH. Vláda už schválila, že ministři letos nesmí utratit 23,6 miliardy korun, aby letošní schodek nepřesáhl 105 miliard korun.

-pda-