Novinkou je, že lidé ve věku pod 40 let si od roku 2012 budou povinně posílat tři procenta příjmu na vlastní účet v soukromém nebo státem garantovaném fondu.

Od roku 2015 se pak odvod zvýší na čtyři procenta a od roku 2018 na pět procent příjmu. Kvůli přesměrování odvodů na soukromé účty přijde státní rozpočet podle analýz ročně až o 30 miliard korun, takže součástí reformy je i zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty (DPH), která výpadek veřejných financí dorovná. Jednotná sazba DPH by tak měla mít hodnotu 19 procent.Výjimku budou mít základní potraviny, které současných deset procent DPH nezmění. Koalice se shodla i na kompenzacích pro důchodce a rodiny s dětmi, které mají zmírnit sjednocení sazby DPH. Sleva na dítě vzroste ze současných 11 tisíc na 14 tisíc ročně, což rodinám se dvěma dětmi přinese navíc daňovou slevu 500 korun měsíčně.

Důchodová reforma by mohla začít platit koncem příštího roku. Některá média si všímají toho, že i když stát nebude lidi ke spoření do penzijních fondů nutit, pokud se jednou rozhodnou peníze do fondů vyvést, už to nebudou moci vzít zpět. Ze systému nebude možné vystoupit, ani do něj vstoupit později než v den 35. narozenin.

-pda-