V programovém prohlášení by se měly například objevit některé návrhy v souvislosti s výstavbou dopravní infrastruktury, s podporou zaměstnávání mladých lidí nebo lidí starších 50 let.
„Možná to přesněji vyjádříme v textu programového prohlášení. Určitě zpřesníme formulace, které se týkají proexportní politiky tak, abychom využili výsledky diskuse, které se tu vedly z hlediska exportní strategie České republiky v uplynulém období,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.
Zdůraznil, že programové prohlášení vlády je nutné posuzovat společně s koaliční dohodou. Svázané v jednom dokumentu je dostanou i poslanci.
Největším problémem je podle předsedy Odborového svazu KOVO Josefa Středuly možnost naplňování vládního prohlášení.
„Z našeho úhlu pohledu je toto naplňování zejména podmíněno dostatečným množstvím výběru peněz v podobě daní a podobně,“ uvedl.
K této výtce se připojuje i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Další je pak, jestli na to vláda bude mít dostatek času.
Zaměstnavatelé i odboráři měli už dřív pochybnosti o tom, kde na splnění plánů kabinet vezme peníze. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je i po jednání tripartity nejasné, jaké by mohly být příjmy rozpočtu. Na straně výdajů se dá uspořit 40 až 50 miliard, míní Hanák.
Zaměstnavatelům v šestnáctistránkovém návrhu vládního programu podle něj nejvíc chybělo téma informačních technologií. Doplnit by se do dokumentu prý mělo pokrytí ČR vysokorychlostním internetem. Podnikatelé by uvítali podrobnější popis podpory vývozu a zaměstnávání, důraz kladou na rekvalifikace.
Odborářům v materiálu schází mimo jiné podpora nezaměstnaných, uvedl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Do programu by začlenili i to, že se vláda chce s předáky a zaměstnavateli na nových zákonech předem dohodnout. Pícl řekl, že pro odbory je priorita nastartování ekonomického růstu a boj s nezaměstnaností. Po vládě odbory chtějí akční plán s termíny plnění opatření a s informací o financování.
Od vlády odbory a zaměstnavatelé slyšeli ujištění, že se kabinet chce vydat spíše cestou ušetření vlastních nákladů, hledání rezerv v rámci státního rozpočtu, zlepšení výběru daní, a pokud to nebude dostatečné, dojde i na zvyšování daní.
„Přání, aby se nezvyšovaly daně, patří do kategorie science fiction, protože Česká republika potřebuje poměrně významné změny v oblasti daní. Určitě by mělo dojít k rozdílu u OSVČ oproti stávajícímu stavu,“ sdělil Středula.
Podle Špicara je ale daňová zátěž jedním z mála bodů, které posilují konkurenceschopnost české ekonomiky.
„Pokud bychom komukoli měli zvyšovat daně, tak bychom si tuto komparativní výhodu sami snižovali, což by nebyla dobrá politika. Úspory v rozpočtu jsou. Když se podíváme na kapitolu externí nákupy služeb, kde je miliarda korun na marketingové služby, poradenství, právní ICT zakázky, tak tam lze úspory zcela určitě nalézt,“ dodal.
Tripartita se bude zpočátku scházet každý měsíc. Další zasedání by se mělo konat 13. března. Ministři, odboráři a zaměstnavatelé se na něm zaměří na čerpání peněz z EU, podporu zaměstnanosti a situaci v resortu dopravy.
Myslíte si, že současná vláda bude vstřídná k požadavkům odborů?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.