Ministerstvo financí si od toho slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty. Systém by měl být spuštěn podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) nejdříve v únoru 2016. Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 % a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Klíčový zákon proti daňovým únikům vláda schválila hlasy všech přítomných ministrů,“ potvrdil informaci premiér Sobotka. Nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel hlasování.

Lidovci přitom ještě ráno vyhrožovali snahou zablokovat zákon. Kabinet kolem poledne projednávání přerušil, aby byly provedeny případné změny.

Postoj lidovců tlumočil před jednáním ministr zemědělství Marian Jurečka. „Je tam spousta věcí, které nedávají odpovědi na naše otázky,“ uvedl. Lidovcům například vadí absence ustanovení, že výčet živností, jichž by se měla elektronická evidence dotýkat, by měla svým nařízením určit vláda. Postrádají také výpočet nákladů pro živnostníky a jasná čísla, kolika subjektů by se norma dotkla. Lidovci rovněž požadují, aby se návrh netýkal drobných řemeslníků. „Budeme to chtít doplnit,“ dodal Jurečka.

Máme k předloze zákona celou radu připomínek a některé z nich nebyly vůbec vypořádány. Za ten zákon máme politickou odpovědnost, a proto chceme, aby byl skutečně dobře připraven,“ doplnil k lidoveckým výhradám šéf strany Pavel Bělobrádek.

Babiš byl před jednáním vlády postojem koaličního partnera překvapen. „My jsme to KDU-ČSL vysvětlovali dlouho. Na koaliční radě 6. května jsem to považoval za uzavřené,“ konstatoval ministr financí.

Babiš v případě zavedení elektronické evidence tržeb hovoří o omezení šedé ekonomiky. Ministerstvo financí si od této novinky slibuje, že se ročně podaří vybrat na DPH asi o 12 miliard korun více.

Opozice opakuje obehranou písničku, když straší, že návrh je likvidační pro drobné živnostníky, kterým údajně přinese zbytečné komplikace.

Babiš ale tvrdí, že zvolený chorvatský model je pro podnikatele nejméně zatěžující. Obchodníci si podle něj například sami budou moci rozhodnout, jaké zařízení schopné on-line komunikace s Finanční správou si pořídí. Pro ty nejmenší má stačit třeba chytrý telefon s tiskárnou.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR nedávno pro Novinky odhadla, že systém bude stát firmy celkem až tři miliardy korun. Utratí zejména za nové pokladny, software nebo služby mobilních operátorů.

Ministerstvo financí počítá s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Napřed by ji měly mít restaurace a hotely, v další fázi by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti. Babiš odhaduje spuštění na únor příštího roku.

Za neplnění povinnosti evidence elektronických tržeb bude podnikatelům hrozit až do zjednání nápravy uzavření provozovny či pozastavení výkonu činnosti.

Doprovodný zákon předpokládá snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent s výjimkou daně na alkohol, tabákové výrobky a doplňkový sortiment. Ministerstvo navíc počítá s jednorázovou slevou ve výši 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby elektronicky, jako kompenzace zvýšených nákladů.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-