O pět let dřív do penze budou moct chodit i horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Schválila to ve středu vláda. Až doposud mohli do předčasné penze jen havíři, kteří potřebné doby práce pod zemí dosáhli do konce roku 2008. Ministerstvo práce chce touto úpravou řešit chystané zavírání dolů a propouštění.

Rozšíření počtu horníků, kteří by mohli jít dříve do důchodu, původně odmítalo ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš (ANO) ale po nedávné návštěvě Ostravska změnil názor a slíbil změnu podpořit. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) se dnes přijaté opatření dotkne asi 350 horníků a stát vyjde maximálně na 100 milionů korun za rok. “V letošním roce toto nařízení využije 50 lidí,” uvedla.

Dřívější odchod do penze žádají kvůli uzavírání dolů a propouštění hornické odbory. Dohodly se na tom na podzim 2013 s předsedou přechodné vlády Jiřím Rusnokem. Marksová loni po svém nástupu do funkce rozhodla, že se v přípravě bude pokračovat. Ve středu k tomu uvedla, že toto opatření vnímá jako příspěvek ke zmírnění sociálního napětí v Moravskoslezském kraji.

Dřívější odchod do penze žádají kvůli uzavírání dolů a propouštění hornické odbory. Dohodly se na tom na podzim 2013 s premiérem přechodné vlády Jiřím Rusnokem. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) loni po svém nástupu do funkce rozhodla, že se v přípravě bude pokračovat.

Horníci už mají nyní možnost jít do důchodu dřív, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli splnit určitý počet směn – několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky nesplňovali.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík ve středu řekl, že rozhodnutí vítá a že spolu s metodickým pokynem, jejž budou dostávat okresní správy sociálního zabezpečení, jsou vyřešeny důchody všech horníků, kteří začali fárat před rokem 1993. Týkat se to podle něj má celkem tak 700 horníků. “Jsou ošetřeny problémy všech horníků, kteří začali fárat v době, kdy ještě existovaly důchodové kategorie,” řekl Pytlík.

Některé správy sociálního zabezpečení podle něj vycházely z názoru, že se vládní nařízení má týkat jen horníků, kteří předčasný důchod nabudou do roku 2018. “To byl dlouhodobý spor, spíše technická věc. Teď se to na jednání s ministerstvem práce a Českou správou sociálního zabezpečení jednoznačně vyřešilo a okresní správy mají dostat metodický pokyn, že to s rokem 2018 nemá nic společného,” řekl Pytlík.

Hornické odbory žádají ale dřívější penzi pro všechny horníky. Argumentují tím, že podle studií se kvůli horšímu zdraví mnozí důchodu nedožijí a že by opatření řešilo problém s rušením dolů a propouštěním. Ministerstvo práce vládě už poslalo novelu o důchodovém pojištění, podle níž by důchodový věk u všech horníků měl být o pět let nižší než u ostatních, pokud by odpracovali stanovený počet směn. Upravil by se také výpočet penze havířů. Proti tomu bylo ministerstvo financí, vicepremiér pro vědu či hospodářská komora.

 

Vítáte rozhodnutí vlády o dřívějším odchodu horníků do důchodu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-