Podle časopisu Týden s tím počítá návrh nařízení, které v současnosti dokončuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Vládě by jej mohlo předložit do konce dubna.

Minimální mzda je v nyní České republice pro lidi s plnou pracovní dobou stanovena na 8000 korun měsíčně. Netýká se však všech zaměstnanců. Podle současné legislativy může být mladistvým její sazba snížena na 80 procent, tedy na 6400 korun. Zaměstnancům mezi 18 až 21 roky věku pak může zaměstnavatel po dobu prvních šesti měsíců jejich prvního pracovního poměru vyplácet pouze 90 procent minimální mzdy. Na výplatní pásce tak mohou nalézt pouze 7200 korun. U zdravotně postižených pobírajících invalidní důchod je pak hranice minimální mzdy až o polovinu nižší než u dalších zaměstnanců. To znamená, že mohou dostávat za plnou pracovní dobu pouze 4000 korun.

To chce nyní ministerstvo změnit tak, aby mladí lidé i handicapovaní na tom nebyli hůře než ostatní zaměstnanci. Ukládá mu to totiž Národní plán vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období let 2010 až 2014. Původně mělo ke změně dojít již od počátku roku.

-red-