Vyplývá to z nejnovějších statistik poradenské společnosti Deloitte. České firmy se tak „obsazeností“ něžného pohlaví ve vedení firem tak za ostatní Evropu zaostává. Řebříček zemí, které vykazují ve vedení společností lepší výsledky, vede Norsko s téměř 36procentním zastoupení žen.

České firmy se zastoupením žen ve vedení firem řadí vedle Itálie, Belgie a Německa. V Německu je podle Deloitte podíl žen ve vrcholovém vedení velkých firem 8,2 procenta, v Belgii 7,7 procenta a v Itálii 6,2 procenta. V celé Evropské unii činí výsledek 12 procent. Ze zemí mimo EU vede v tomto ohledu Norsko s 35,6 procenta, kde platí povinné kvóty na zastoupení žen v představenstvech společností.

Evropská komise má v nejbližších měsících projednat regulační opatření v oblasti přítomnosti žen ve vedoucích orgánech společností. Ženy by tak mohly zastávat až 30 procent všech pozic ve vedení firem kótovaných na burze. Vyšší 40procentní kvóta začala kromě Norska platit už i ve Francii a musí tam být splněna do roku 2016, uvedl. V Česku se podle všeho zatím nic podobného nechystá. Zavedení kvót totiž v tuzemsku odmítají firmy, a ani politická reprezentace podle personalistů na nic podobného netlačí.

-red-