Podíl vědkyň roste od roku 2001 naopak jen v lékařských vědách, kde bylo předloni dosaženo vyrovnaného zastoupení žen a mužů. Vyplývá to z Monitorovací zprávy o postavení žen v české vědě za rok 2012, kterou zveřejnilo Národní kontaktní centrum – ženy a věda ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Předloni pracovalo ve výzkumu jen 27,4 procenta žen, což je nejnižší hodnota od roku 2001, kdy se data segregovaná podle pohlaví začala zveřejňovat. Za nejhorší považují autoři zprávy situaci v podnikatelském sektoru a technických vědách.

Do nich plynou nejvyšší finanční částky ze státního rozpočtu a zde také pracuje nejvíc českých vědeckých pracovníků,“ uvedla autorka publikace Hana Tenglerová.

Zastoupení žen mezi vědci v podnikatelském sektoru je 15,1 procenta, přičemž od roku 2001 se snížilo o 4,3 procentního bodu; v technických vědách je to zhruba 13 procent žen, jejichž počet klesl od roku 2001 o čtyři procentní body.

Přitom zastoupení studentek technických věd se od roku 2001 zvýšilo o 11,1 procentního bodu v případě magisterského studia a o 5,2 procentního bodu mezi doktorandy.

Diskriminaci žen v grantech, které udílela GA ČR, řešil předloni i veřejný ochránce práv. Potvrdil podezření z diskriminace na základě pohlaví a navrhl zlepšit situaci vědkyň, které mají děti.

V současnosti grantovou agenturou otřásá další skandál kvůli údajnému problematickému výběru vědeckých projektů a střetu zájmů předsedy GA ČR Petra Matějů.

Co je podle vás příčinou nízkého počtu vědkyň v České republice?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.