Další pokles veřejných i soukromých investic může letos v Česku připravit o práci podle dřívějších odhadů svazu až 40 000 lidí.

Podle agentury ČTK byly loni vypsány veřejné tendry za 122 miliard korun. Sníží se i rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury. Podle prezidenta svazu Václava Matyáše, kterého ČTK cituje, proto krize ve stavebnictví letos neskončí. A výhledy jsou pro obor až do roku 2013 spíše nepříznivé.

Podle Svazu objem vypsaných veřejných zakázek v pozemním stavitelství letos činí 83,1 procenta loňského roku, kdy byly vypsány tendry za 46,5 miliardy Kč, v inženýrském stavitelství klesly tendry na 46,2 procenta roku 2010, kdy byly vypsány tendry za 75,6 miliardy Kč. Matyáš situaci v této oblasti označil za tristní.

Výrazně nižší jsou zakázky vládního sektoru, které tvoří 38,4 procenta, municipální sektor poklesl meziročně na 70,1 procenta. Státní fond dopravní infrastruktury snížil svůj rozpočet o čtvrtinu. Nedostatečná je podle prezidenta svazu stavebnictví podpora bytové výstavby a nelíbí se mu ani superstrategie ministerstva dopravy.

-pda-