Příští rok nebude pro oživení trhu práce příliš příznivý. Ačkoliv zpracovatelský průmysl má z hlediska dopadů globální recese to nejhorší za sebou, v roce 2011 řada odvětví zažije zpomalení vývoje,“ uvedl například Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. Firmy jsou proto velmi obezřetné a většina z nich nepomýšlí na přijímání nových pracovníků. „Řada z nich dokonce plánuje další propouštění,“ konstatoval Mostýn.

Zlepšování situace na trhu práce, které jsme mohli pozorovat v letních měsících, prozatím skončilo,“ uvedla Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. V roce 2011 by podle ní měla být průměrná míra nezaměstnanosti kolem 9,2 procenta. Na konci listopadu přitom podle dat ministerstva práce a sociálních věcí dosahovala 8,6 procenta.

O něco nižší průměrnou míru nezaměstnanosti příští rok očekává Petr Sklenář ze společnosti Atlantik, a to 8,9 procenta. „Vrchol nezaměstnanosti, 9,5 až 9,7 procenta, očekáváme na začátku roku, když se kromě tradičních sezonních faktorů jako útlum sezonních venkovních prací a ukončení dohod na dobu určitou mohou projevit i dopady úspor ve veřejném rozpočtu,“ uvedl Sklenář. Nejnižší nezaměstnanost, kolem 8,5 procenta, očekává na podzim, kdy se podle něj projeví pozitivní sezonní faktory a pokračující pozvolné oživení domácí ekonomiky.

Průměrnou míru nezaměstnanosti okolo devíti procent očekává i analytik Komerční banky Miroslav Frayer. „Hospodářský růst by neměl tolik nahrávat najímání nových pracovních sil, očekáváme totiž zpomalení růstu HDP z letošních 2,3 procenta na 1,7 procenta.“

Nejvíce se přitom podle analytiků musí příští rok obávat o práci lidé pracující ve stavebnictví. „To nyní zaměstnává přibližně 450 tisíc lidí. Odhady připouští ztrátu zaměstnání až 30 tisíc pracovníků,“ konstatoval Mostýn. Propad stavebnictví se podle něj může z hlediska počtu zaměstnanců nepříznivě projevit i v navazujících odvětvích výroby stavebních surovin.

Zdroj: www.lidovky.cz