Průmyslová zóna Triangle nedaleko Žatce se rozrůstá. Dvanáct firem především z automobilového průmyslu zde zaměstnává zhruba 3500 lidí, s příchodem jihokorejského Nexenu by jejich počet mohl do tří let narůst až na pět tisíc. Výrobce pneumatik pro přední světové automobilky zde minulý měsíc začal stavět svou výrobní halu za 22 miliard korun, což je třetí největší zahraniční investice v Česku. Výrobu pak hodlá spustit do konce příštího roku.

V areálu bývalého vojenského letiště nyní vzniká městečko, které by mělo rostoucímu počtu dělníkům poskytnout střechu nad hlavou. Na 12 hektarech zde kromě kanceláří a jídelny vyroste také ubytovna z mobilních buněk pro 256 lidí. Tyto tři budovy budou stát přibližně 24,7 milionu korun a otevřeny by měly být letos v září. Součástí městečka bude také příjezdová silnice a jezírko za téměř 42 milionů. Kraj, který je vlastníkem strategické průmyslové zóny, část nákladů uhradí z peněz, jež dostane od státu jako kompenzaci za sníženou cenu pozemků pro Nexen.

Společnost Nexen na 65 hektarech staví jednu z největších hal v kraji – bude 850 metrů dlouhá a 300 metrů široká. Stavební dělníci však musí na stavbu denně dojíždět a své zázemí by ocenili také manažeři firmy.

V budoucnu by v areálu městečka s názvem Triangle City mohla vyrůst také mateřská škola nebo čerpací stanice. “To jsou investičně náročné projekty, které mohou vzniknout později. Bude záležet na poptávce,” uvádí Martin Pondělík z SPZ Triangle.

O pronájem kanceláří je podle Pondělíka velký zájem. “Většina nebytových prostor administrativní budovy je již obsazena, případně rezervována,” dodává. Možnost ubytování podle něj využijí především dělníci, zaměstnanci stávajících firem budou za prací nadále dojíždět. V areálu nyní působí 12 investorů, převážně z automobilového průmyslu. Většina jejich zaměstnanců za prací pochází z okolních měst, jako je Chomutov, Žatec nebo Louny.

Zázemí v rámci průmyslových zón je podle tiskové mluvčí CzechInvestu Petry Menclové v zahraničí běžnou praxí. V Česku je však Triangle se svým městečkem zatím ojedinělý. “Požadavek na kanceláře a zázemí je přitom ze strany investorů zcela běžný,” říká Menclová.

Žatecký průmyslový park Triangle je z více než dvou třetin obsazen. Místo je zde už spíše pro menší výrobní haly, největší dostupný pozemek má rozlohu 16,5 hektaru.

Zdroj: www.ihned.cz 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.

-lhe-