Kadeřnictví, manikúra, pedikúra, masérské služby, na druhou stranu automechanici, zámečníci. Máme zhruba 50 činností, ve kterých uchazeči začínají podnikat,“ říká Jaroslav Kunc z ústeckého krajského úřadu práce.

Loni se snažilo naplnit svůj nápad zhruba 2760 lidí z celého kraje. Podobně jako psycholožka Veronika Roudná z Ústí nad Labem.

„Během jedné bezesné noci, kdy jsem začala přemýšlet, jestli se budu vracet na původní místo, jsem přišla na to, že mě v psychologické práci více naplňovala terapie než diagnostika,“ vzpomíná.

Veronika Roudná se rozhodla pro oblast psychosomatiky. Snaží se tedy najít původ onemocnění pacientů také v jejich duši.

„Oblast psychosomatiky je v Čechách nové téma. Sice se o tom víc mluví, ale moc se o tom neví. Ani právě mezi odbornou veřejností. Jak tedy sdělit pacientovi, že to jeho onemocnění nesouvisí jen s tělem, ale také s psychikou a sociální situací,“ popisuje.

Začátky ale lehké nebyly. „Rozjet podnikání v této době, ještě ve zdravotnictví, je hodně těžké,“ přiznává Veronika Roudná.

Úřady práce se ale snaží lidem, kteří nastartují vlastní podnikání pomoci. A to jak finančně, tak také například nabídkou možných rekvalifikací.

Jak také uvádí portál Zprávy.rozhlas.cz, v Moravskoslezském kraji bylo v prosinci bez práce 90 tisíc lidí. Výrazné zvýšení nezaměstnanosti na konci prosince přitom postihlo všechny okresy. Nejvíce nových uchazečů přišlo na úřady práce na Opavsku.

Co by podle vás mohlo pomoci snížit nezaměstnanost v postižených regionech?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.