Novinky.cz uvedly, že sluhové, komorné, osobní řidiči i pomocnice v domácnosti mají statut osob samostatně výdělečně činných, nebo jsou přímo zaměstnanci rodin a jejich rodinných firem. Proto, aby mohl takovou práci člověk dělat, musí mít čistý trestní rejstřík, prokázat určité odborné znalosti a pro hlídání a venčení psů dokonce i vztah ke zvířatům. Ke zdokonalení dovedností se v tuzemsku pořádají dokonce už i specializovaná školení. Podle zjištění Novinek.cz se ceny kurzů pohybují v průměru od šesti do devíti tisíc korun.

A zmíněné profese mají dokonce svá kvalifikační čísla v číselníku povolání. Podle statistik, které Novinky.cz citují, se jako komorník, služebná, či osobní řidič živí dnes už tisíce lidí a práci sluhů či služek zastává podle posledních dostupných čísel v Česku už i padesátka zahraničních pracovníků a pracovnic.

Novinky.cz uvedly, že pro ty, kteří nechtějí pomocníka v domácnosti zaměstnávat, funguje v ČR řada specializovaných firem, které různé domácí práce a služby nabízejí na klíč. Od mytí oken, obsluhy u stolu a žehlení, až po hlídání a venčení psa. Zájem je velký, přestože například hodinová procházka se psem vyjde v průměru na dvě stovky a venčiteli se navíc musí uhradit cestovné. Ve světě se pomocí v domácnostech živí kolem sta miliónů lidí. Jejich nezřídka tvrdé podmínky přiměly Mezinárodní organizaci práce, aby přijala úmluvu, která se týká pracovních podmínek služebnictva. Úmluva by těmto lidem měla zaručit srovnatelná práva a ochranu, jakou mají všechny ostatní profese, dodává server Novinky.cz.

-red-

Je dobře, že lidé, kteří by třeba nemohli jinak získat práci, se dají na výkon pozice komorník, služebná či osobní řidič? Co si o tom myslíte?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.