Podle něj vytváření nových pracovních příležitostí brání nynější systém financování. Provozovatelé žádají stát a kraje o dotace, platí jim i klienti. Ti na to dostávají příspěvek od státu.

K zajištění všech potřebných aktivit – služeb pro potřebné – by bylo možno vytvořit až 11 800 nových pracovních míst. Závislost poskytovatelů na přiznání dotací ze státního rozpočtu však brání rozvoji sociálních služeb,“ uvádí studie.

Ministerstvo práce rozděluje poskytovatelům dotace. V rozpočtu je na ně ale každoročně méně peněz. Zařízení tak nemají jistotu, že finance dostanou, často získají i méně než v předchozím roce.

Od roku 2007 stát dává příspěvky na péči dětem a dospělým, kteří se neobejdou bez pomoci. Mají si za ně zajistit opatrování. Počítalo se s tím, že poptávka po službách vzroste a budou vznikat, s nimi se pak vytvoří i nová místa. Letos do příspěvků má putovat 20,49 miliardy korun. Suma se každý rok zvedá. Podle dřívějších zjištění ústavu práce si ale dvě třetiny příjemců za dávku žádnou péči neplatí.

Podle autorů studie i tak postupně pracovníků, kteří se starají o handicapované a starší lidi, přibývá. V roce 2006 v sociálních službách mělo zaměstnání 36 500 osob a před třemi lety kolem 40 400. Loni to podle dostupných informací bylo zhruba 43 tisíc lidí. Experti uvádějí, že je to ale stále málo. Česká společnost totiž stárne a lidí, kteří potřebují pomoc, postupně přibývá.

Kapacity terénních a ambulantních služeb se prakticky nezvýšily, o čemž svědčí mimo jiné rostoucí počet neuspokojených žadatelů o umístění do pobytových zařízení a značný podíl osob, které tam jsou,“ potvrzuje studie.

Také podle šéfa sdružení Život 90 Jana Lormana mnozí starší lidé končívají zbytečně v domovech pro seniory, ústavech a léčebnách, i když by s pomocí mohli žít doma. Opatrování by v domácím prostředí navíc vyšlo levněji.

Na služby má upozornit kampaň Žít déle doma, která začala 1. října. Odborníci poukazují na to, že hlavně v menších městech a na venkově je nabídka péče nedostatečná.

Generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková před nedávnem řekla, že by mnozí nezaměstnaní mohli ve službách pro seniory najít uplatnění. Zaměstnání by tam prý mohly získat tisíce lidí. Podle Bílkové by mohla vzniknout třeba profesionální výpomoc v domácnosti, s domem a zahradou. Už nyní takové posty mohou zřizovat neziskové organizace či obce jako veřejně prospěšné práce, od úřadů na ně získají příspěvky.

Co by se podle vás mělo zlepšit na sociálních službách v ČR?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.