Zaměstnavatelé očekávají utlumené náborové aktivity, jejich očekávání se od prvního čtvrtletí příliš neliší. Průzkum se uskutečnil mezi zhruba 750 českými firmami. Zprávu uvedl server Finanční noviny.cz

I přes celkový negativní výhled Manpower ale stále eviduje řadu velkých zaměstnavatelů, kteří budou nadále nabírat nové zaměstnance jako například technologická centra, call centra či někteří výrobci z automobilového průmyslu. Podle analytiků Manpoweru na českém trhu práce i přes rostoucí nezaměstnanost firmy nadále velmi těžko hledají vhodné uchazeče o zaměstnání s technickým vzděláním nebo obchodní zástupce. Nárůst počtu zaměstnanců tak podle ankety Manpowru předpovídá šest procent zaměstnavatelů, snížení devět procent a 84 procent nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak má pro druhé čtvrtletí hodnotu minus tři procenta. V předchozím čtvrtletí byl index minus čtyři procenta, když nárůst očekávalo pět procent firem, pokles devět procent.

Nejslabší náborové aktivity hlásí zpracovatelský průmysl (minus devět procent) a finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům (minus šest procent). Mírný nárůst počtu pracovních sil se čeká v odvětví výroby a rozvodu elektřiny (čtyři procenta) a zejména ve státní správě, zdravotnictví, vzdělávání a kultuře (sedm procent). Nejnižší čistý index trhu práce očekávají zaměstnavatelé v Čechách (minus deset procent). Na Moravě jsou jen lehce pesimističtí (minus jedno procento), v Praze naopak nepatrně optimističtí (jedno procento).

-pda-