V závěru demonstrace horníci přečetli prohlášení, kterým vyzvali majitele těžební firmy OKD, především Zdeňka Bakalu, aby ze svých minulých zisků zajistili normální chod firmy.

K budově bývalého ředitelství firmy potom odnesli symbolickou rakev s nápisem NWR HROB OKD. Několik desítek demonstrantů vtrhlo dovnitř a na místo dorazili policejní těžkooděnci. Vzniklé škody odbory uhradí.

Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík řekl, že původně chtěli jen předat hrstce lidí prohlášení, položit před budovu OKD rakev a na sochu horníka před ní pověsit šerpu.

Demonstrace probíhala podle předpokladů. Bylo mnohem více lidí, než jsme čekali. Všechno tady šlo na náměstí dobře. Nicméně ti kluci jsou natolik nazlobení, že závěr byl trošičku jiný, než jsme očekávali. Bohužel vtrhli do budovy OKD, nějaké škody tam způsobili. Prostě tak to je. Jsou to horníci, už toho mají plné zuby a už s nimi nejde takhle mávat,“ uvedl.

I z toho je ale podle něj vidět, že už je situace na hraně a vlastník firmy s tím bude muset něco dělat. „Nezbývá nám nic jiného, než se pořádně nahlas ozvat. Hornictví je v krizi, hrozí propouštění tisíců lidí a sociální bouře,“ řekl Jaromír Pytlík portálu Idnes.cz.

Lidé, kteří vnikli do budovy, například viditelně poškodili zasklené dveře. Poškozena byla i kamera na budově a nejméně jedno okno rozbité. Dovnitř vlétlo několik lahví, jedna z nich rozbila skleněný stůl. Pytlík řekl, že nějakou ránu také schytal a že odbory škody uhradí.

Budova je už prakticky prázdná, protože firma v rámci úspor přestěhovala ředitelství na Důl Darkov. Před horníky předstoupil mluvčí firmy Marek Síbrt, na něhož se demonstranti osopili a v budově ho natlačili na turnikety, takže utekl.

Uvedl, že firma chápe, jak obrovský tlak je na zaměstnance, ale závěr demonstrace ji mrzí. „Neviníme z incidentu naše odbory. V minulosti, ať byly rozpory jakékoliv, nikdy to neskončilo takto a vždy jsme dokázali najít kompromis přijatelný pro obě strany,“ prohlásil mluvčí.

Policejní těžkooděnci, kteří na místo dorazili, nakonec přímo zasahovat nemuseli. Demonstranti, z nichž někteří byli zřejmě opilí, po několika desítkách minut opustili budovu po domluvách odborářů a antikonfliktního týmu. Policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že policie se věcí zabývá.

„Protiprávní jednání je dokumentováno, zatím nebyla specifikována výše škody. Po zjištění základních informací k události bude věc kvalifikována,“ uvedla.

Na Prokešovo náměstí horníci přišli v průvodu od stadionu Bazaly. Nad hlavami drželi transparenty s nápisy Zavřený důl už nikdo neotevře, Státe, chraň si svůj majetek, Bakalo, z čeho ti zaplatím nájem? nebo Bakala na vrcholu, OKD na dně. Podnikatel Bakala je přes skupinu BXR a firmu NWR spolumajitelem OKD.

Na sraz ke stadionu dorazily ze šachet ostravsko-karvinského revíru dvě desítky autobusů, další demonstranti přijeli auty. Moravskoslezské horníky přijeli podpořit zástupci Mostecké uhelné a odborových svazů, ohroženi jsou podle nich v moravskoslezském regionu nejen horníci, ale i kováci.

Ta situace je špatná a bojíme se o práci. Manažeři se tváří, že je krize a přitom jezdí v drahých autech. A nám chtějí snižovat mzdy,“ řekl serveru Novinky.cz Vladko z Dolu Darkov.

Horníkům se nelíbí situace, jaká v poslední době panuje v těžební firmě OKD. Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím dělá firma výrazná úsporná opatření. Horníkům chce například omezit přídavky na dovolenou a Vánoce (takzvané 13. a 14. platy) nebo příspěvky na pojištění.

Smluvním zaměstnancům firma snížila mzdy, propustila 250 administrativních pracovníků a postupně snižuje počet pracovníků dodavatelských firem – z 4200 jich zbude jen 2500. Společnost chce prodat firmu OKK Koksovny a mluví se také o útlumu Dolu Paskov, kde pracují zhruba tři tisíce lidí.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák demonstrantům řekl, že jsou v právu. „Vlastníci musejí sednout ke stolu. Nejenom s odboráři v rámci jednání o výši mezd, ale také o tom, jakým způsobem má stát a kraj pomoci OKD,“ řekl hejtman.

OKD zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odboráři s vedením OKD už od loňského srpna, zatím se ale ke shodě neblíží.

Podle portálu Novinky.cz OKD provozuje na Ostravsku čtyři doly: Paskov, Darkov, Karviná a ČSM. Loni se v nich vytěžilo 11,2 miliónu tun uhlí. Za první pololetí letošního roku vykázala mateřská firma NWR ztrátu přibližně asi 10,2 miliardy korun.

Co soudíte o úterní demonstraci horníků v Ostravě?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.