„Za přispění státu se zhodnocují městské pozemky vedle sklárny. Začneme je nabízet, až zkolaudujeme stavbu a budeme mít pozemky předané, tedy v srpnu. Od září budou k dispozici,“ uvedl starosta Nového Sedla Martin Loukota.

Plochy se všemi inženýrskými sítěmi bude město prodávat za 500 korun za metr čtvereční. Lokalitu, jejíž příprava trvala deset let, nabízí s CzechInvestem a Karlovarským krajem.

„Město zajišťuje technický a autorský dozor v hodnotě asi 1,5 milionu korun,“ uvedl Loukota. Radnici oslovilo vedení Sokolovské uhelné, aby své pozemky do zóny zahrnula. Změnila proto územní plán o dva roky dříve než musela a vydala tak dalších 1,5 milionu korun.

O zónu už mají zájem čtyři podniky z oblasti lehkého strojírenství, po dvou z Německa a ČR, místní firma tam chce expandovat.

„Hledáme zodpovědné firmy, které tam budou investovat dlouhodobě,“ řekl Loukota. Zóna má další rozvojový potenciál. „Pokud bychom se domluvili a se Sokolovskou uhelnou rozšířili naše pozemky o jejich plochy, tak se průmyslová zóna zvětší na minimálně dvojnásobek. Takže rozvoj je víceméně zajištěný,“ uvedl.

Zóna v nedalekém Chodově městu nekonkuruje, protože je „velmi omezená a není tam zajištěný rozvoj“.

Nejbližší průmyslová zóna je až v Chebu. V okrese Sokolov jsme jediní a připravení,“ vysvětlil starosta. Výhodou zóny je blízkost silnice R6, nádraží i vlečky.

Nové Sedlo a okolí má dlouhodobě vysokou nezaměstnanost, která dříve dosahovala až 20 procent. „Už 1,5 roku spolupracujeme aktivně a úspěšně s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Podařilo se nám nezaměstnanost snížit i tím, že zaměstnáváme nezaměstnané na veřejně prospěšné práce, nyní máme přes 30 klientů. V okamžiku, kdy dojde k podpisu smluv s investory, tak nabídneme naše nezaměstnané,“ uvedl Martin Loukota.

V zóně se dodělávají silnice, chodníky, osvětlení a cyklostezka za 40 milionů korun. Peníze dává ministerstvo průmyslu z „ekomiliard“, které odvádějí státu těžební firmy na odstraňování následků důlní činnosti.

Myslíte si, že nová průmyslová zóna pomůže snížit nezaměstnanost v regionu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.