Ve středu 17. září odstartoval v Hradci Králové devátý ročník soutěží Vodafone Firma roku a GE Money Bank Živnostník roku, které vyhlašují Hospodářské noviny. Prvního krajského kola celorepublikové soutěže, jež vyvrcholí celostátním finále 9. prosince v Praze, se zúčastnilo 253 společností a 220 živnostníků.

Porota ocenila implantáty

Vítěznou firmou se v Hradci Králové stala společnost Ella-CS. Ta na českém trhu působí už třiadvacet let a zabývá se vývojem, výrobou a prodejem medicínských implantátů. “Na vítězi se shodla drtivá většina poroty. Myslím, že bude velice dobře reprezentovat Královéhradecký kraj v celorepublikovém kole,” uvedl zástupce partnera soutěže, Tomáš Moravec ze společnosti Vodafone.

Porota ocenila obor, ve kterém firma působí, a také to, že je úspěšná i mezinárodně a má svůj vlastní výzkum a vývoj – v roce 2012 mimo jiné získala ocenění ministerstva průmyslu a obchodu Česká hlava.

Naše začátky byly velice skromné, v kuchyni byla výroba, v obýváku sklad a také se v něm dělalo účetnictví,” vzpomínal Karel Volenec, majitel a zakladatel společnosti. Dnes má firma 106 zaměstnanců a její obrat v loňském roce přesáhl 112 milionů korun. Přes 85 procent své výroby vyváží. Spolupracuje s řadou českých i zahraničních univerzit.

Za odpovědnou firmu roku Královéhradeckého kraje vyhlásila společnost Vodafone výrobce košil na míru AB Košile z Červeného Kostelce. “Je příkladem velmi malé firmy, jež lokálně pomáhá a propojuje své okolí. Šije například pro školky a využívá každou příležitost, jak ušetřit energii, a zodpovědně nakládá s odpadem,” uvedl Moravec z Vodafonu.

Vítězný brašnář

Živnostníky z Královéhradecka bude v prosinci v Praze reprezentovat brašnář Ladislav Hemrlík.Zaujal mne tím, že podniká v oboru, v němž panuje velká konkurence, a proto musí velice bojovat o zákazníka. Vyrábí kvalitně, vyvíjí se, má propracovaný marketing,” uvedla regionální manažerka komerčního bankovnictví Lenka Špringerová, zastupující partnera Živnostníka roku – GE Money Bank.

Práce s kůží mě vždy zajímala a lákala, a proto jsem se rozhodl vystudovat obor brašnář a sedlář,” popsal prvopočátky svého podnikání Hemrlík. Poté, co si zkusil roli zaměstnance v pozici technologa ve firmě Sněžka, se rozhodl v roce 2000 postavit na vlastní nohy. “Založil jsem rodinnou firmu, zapojil do práce i manželku. Začátky nebyly jednoduché, postupem času se mi však podařilo dostat do povědomí veřejnosti,” říká Hemrlík.

Včerejší kolo odstartovalo více než dvouměsíční maraton čtrnácti krajských kol, který zakončí celorepublikové finále 9. prosince v Praze. Loni zvítězila společnost Grund, jež vyrábí koupelnové koberečky. Zastupovala právě Královéhradecký kraj.

Až v prosinci se tedy dozvíme, zdali letošní první krajský vítěz tento výsledek zopakuje. Bude mu konkurovat přes 3400 firem a téměř 3200 živnostníků.

-lhe-