Za celý týden se školou prošlo téměř 2000 dětí a žáků od mateřských, základních až po střední školy. Žáci i všichni příchozí mohli vidět nejnovější automobily Tatra Truck Phoenix MY 2018, Volvo Truck, ale také elektromobily, průmyslový 3D skener z Tatry Metalurgie, vodíkové autíčka, virtuální realitu, letecký simulátor, světelnou hru firmy ROBE, otočný simulátor nárazu, dřevěné stavebnice podporující technické myšlení. VŠB TU Ostrava představila velmi zajímavé aktivity v projektu „Zlepši si techniku“ a také Svět techniky ukázal vychytávky na podporu logického a technického myšlení. Firma Microsoft ukazovala možnosti využití Minecraftu v oblasti výuky.

Součástí celého týdne byla již tradiční akce “Brána řemeslům otevřená” podporovaná Nadací OKD, na kterou přišlo 600 žáků. Celý týden probíhaly přednášky na aktuální témata z oblasti průmyslu, logistiky, ochrany životního prostředí, ale taky třeba z oblasti matematiky. Přednášky zajišťovaly VŠB TU Ostrava, ŠKODA AUTO Vysoká škola a Svaz průmyslu a dopravy ČR a praktikující logistik. Součástí akce byly i výstavy: jmenovitě „Čeští vědci a jejich vynálezci“, výstava kovozvířat z vysvařovaných kovoodpadů, či výstava keramiky s využitím kovových součástek.

Akci významně podpořili hasiči HZS ČR, Policie ČR, Hlavní báňská záchranná stanice Ostrava, Městská policie Karviná a Armáda ČR, kteří ukázali svou techniku, různé druhy zásahů, předvedli ukázky zbraní, vyprošťování řidiče z vozidla po havárii, poslušnost služebního psa včetně obrany. Žáci školy oboru Požární technik se žákyněmi SZŠ Karviná ukázali scény z poskytování 1. pomoci po havárii, dobrovolní hasiči předváděli ukázky požárního sportu, členové kroužku workoutu zase své umění síly a mnoho dalšího.

Tvoříme školu nové doby, školu zajímavou, atraktivní, moderní. Chceme mladé přesvědčit, že škola není nudná, že stojí za to se učit a stále zajímat o nové a nové věci a technologie. Děkujeme všem firmám a organizacím, které nás podpořily. A taky děkujeme všem školám, ať blízkým či vzdálenějším, že přišly. Věřím, že jsme nikoho nezklamali a že všechny aktivity, které jsme měli připravené, něčím podpořily i výuku na základních či středních školách.

Svaz byl zastoupen viceprezidentem Radkem Špicarem, který si spolu s regionálním manažerem Petrem Holicou a ředitelem Moravskoslezského inovačního centra prohlédl prostory školy a následně vystoupil na besedě se studenty. Společně s Pavlem Csankem se studenty probírali podnikání, jejich motivaci podnikatelským aktivitám, ale také aktuální trendy jako je digitalizace, průmysl 4.0, různorodost při vytváření pracovních týmů.

Zdroj: www.spcr.cz 

-lhe-

Střední škole techniky a služeb přejeme, aby jí neopouštěla energie, kterou má, protože je významným hráčem v transformující se Karviné.