Tři a půl tisíce lidí tak přišly o nemocenské dávky. Podle serveru iDNES.cz, který cituje mluvčího České správy sociálního zabezpečení Pavla Gejdoše, sice počet lidí na neschopence dlouhodobě klesá, kontroly jsou ovšem důkladnější. Před pěti lety prověřili kontroloři každého třináctého nemocného, vloni to už byl každý sedmý.

Důvodem důkladnějšího a většího počtu kontrol je snaha zabránit zneužívání systému nemocenského pojištění. Gejdoš uvedl, že při kontrolách v roce 2005 měli kontroloři podezření na porušení režimu u 20 procent provedených kontrol, v roce 2010 už to ale bylo 26 procent. Za porušení režimu dočasné pracovní neschopnosti hrozí nejen zkrácení nebo odebrání nemocenské až na dobu sta kalendářních dnů, ale postih hrozí i zaměstnavateli viníka. Firma tak může dostat pokutu do 20 tisíc korun.

Postihy se udělují podle zjištění iDNES.cz u zvlášť závažných prohřešků. To jsou takové, když třeba v době dočasné pracovní neschopnosti bude člověk bez souhlasu lékaře pracovat v zaměstnání, ale i třeba doma na zahradě či na poli. V tomto případě totiž fyzická námaha může oddálit uzdravení a návrat do práce. Kontroloři také nyní více prověřují nemocné, kteří žijí v místech s častým výskytem pracovní neschopnosti a pojištěnce, kteří se už v minulosti provinili nebo u kterých zjistil porušení předpisů zaměstnavatel. Loni se podle statistik České správy sociálního zabezpečení nejvíce kontrolovalo v Moravskoslezském a Středočeském kraji, naopak nejméně ve Zlínském a Libereckém kraji.

-red-