Informoval o tom server Českénoviny.cz.

Před pěti lety se podobné neštěstí stalo v Dole Darkov. Vedení těžební společnosti OKD ale zatím nechce podle mluvčího Vladislava Sobola o příčině úmrtí spekulovat. „S jistotou můžeme říct jen to, že nešlo o zával, výbuch, otřes ani nic podobného. Vše ostatní by byly spekulace,“ řekl pouze Sobol. Oběma mužům podle něj bylo čtyřiatřicet let a zemřeli 1100 metrů pod povrchem země.

Příčiny mimořádné události nyní vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Dolu ČSM, společnosti OKD a odborářů ve spolupráci s policií. Letos je to první tragická událost v podzemí OKD. Loni společnost evidovala pět úmrtí.

Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek ČTK řekl, že záchranáři odebírali vzorky vzduchu. Podle nich se mělo zjistit, zda v ovzduší není metan, oxid uhelnatý či oxid uhličitý. „To jsou tři základní plyny, kterých se horníci bojí,” uvedl. K odběru slouží speciální zařízení v takzvané zátce, která vzduchotěsně odděluje uzavřenou část dolu.

Báňští záchranáři tak vůbec neměli do rizikového prostoru vstoupit, mohlo se ale stát, že zátka netěsnila a smrtící plyn se hromadil i na její druhé straně. Tuto informaci ale nechtěl Machek potvrdit. „Je to spekulace. Naši inspektoři jsou na místě. Do dvou dnů budeme vědět více,“ řekl.

Bánští záchranáři naposledy v podzemí na Karvinsku zemřeli v roce 2008. I tehdy se jednalo o dva muže. V šachtě 9. květen Dolu Darkov připravovali odstranění porubu, kde už se netěží. I v tomto případě odebírali na místě neštěstí vzorky důlních plynů.

Myslíte si, že je možné zabránit podobným neštěstím, a pokud ano, jak?

Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.