Ano, tato varianta by se skutečně měla týkat všech zaměstnanců státní a veřejné správy s výjimkou učitelů,“ potvrdila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

V praxi to bude znamenat, že zaměstnanci vznikne platový tarif pouze na základě jeho platové třídy a dohody se zaměstnavatelem, z níž vzejde i platový stupeň. Ten se nyní odvozuje od počtu odpracovaných let.

Výjimku z tohoto ustanovení podle materiálu MPSV mají učitelé a další pedagogičtí pracovníci, kteří dostanou dvě nové platové tabulky.

Učitelé v případě schválení tohoto vládního nařízení získají dvě nové platové tabulky, z nichž jedna bude pro vysokoškolsky vzdělané pedagogy s kvalifikací a druhá pro ostatní.

Obě budou mít standardní strukturu se 16 platovými třídami a pěti platovými stupni. Nejvyšší plat, jaký může pedagog s kvalifikací získat (tj. 16. třída a pátý platový stupeň) má být 34 100 korun měsíčně. U pedagoga bez kvalifikace má toto číslo dosáhnout rovných 34 tisíc korun.

Nařízení také umožňuje zavedení smluvního platu u zaměstnanců od 13. platové třídy výše. Podle současných nařízení se jedná zpravidla o pracovníky s vysokou rozhodovací pravomocí, odpovědné za přípravu dokumentů, které slouží jako podklad pro celé odvětví. Smlouvy o smluvním platu se mají řídit zákoníkem práce.

Zdroj: www.e15.cz