Vyhověl tak návrhu ČSSD, která napadla u soudu zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Rozhodnutí má okamžitý účinek. Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechal ÚS platit ještě do konce roku.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) rozhodnutí soudu nekomentoval, řekl jen, že to zvýší letošní schodek státního rozpočtu zhruba o šest miliard korun. „Rozhodnutí Ústavního soudu musí politici respektovat, ať se jim to líbí nebo ne,” řekl v reakci pro ČTK Kalousek. Pro období od roku 2012 se vláda podle něj “zařídí podle nálezu”, až je podrobně prostuduje. Letos rozhodnutí podle něj zatíží rozpočet asi šesti miliardami. “O těchto šest miliard korun dostane někdo méně, protože se nevyberou,” dodal ministr.

Novela snížila státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. V příštích letech se již sazba neuplatní. Podle ČSSD zákon zasáhl do vlastnického práva lidí tím, že zpětně zrušil nároky vzniklé podle právoplatně uzavřených smluv o stavebním spoření.

Vláda si od snížení státní podpory stavebního spoření slibovala úsporu asi šesti miliard korun jen za letošní rok, v dalších letech pak 6,5 až 8,5 miliardy. Prognózy předkládané při projednávání zákona se ale různily.

-pda-