Centrální bankéři navíc zdůraznili, že čekají optimističtější prognózu hospodářského růstu země, mírně ovšem zvýšili odhad inflace a nepatrně silnější korunu než dříve. Podle hodnocení ekonomů jde o očekávaný krok, který neovlivnilo ani výrazné posílení koruny na začátku letošního roku. ČNB tak ponechala dvoutýdenní takzvanou repo sazbu na 0,75 procentech.

Ekonomičtí experti si ale všímají toho, že převaha hlasů neměnit měnovou politiku v ČNB slábne. Makroekonomická prognóza centrální banky předpokládá “stabilní tržní úrokové sazby blízko současné úrovně, po níž přijde postupný nárůst od konce roku 2011,” píše se v prohlášení.

Centrální banka přehodnotila své vyhlídky ekonomického růstu a inflační prognózy. Hrubý domácí produkt by měl růst o 1,6 procenta rychleji ve srovnání s odhadem z listopadu loňského roku, který počítal s tempem růstu 1,2 procenta. Růst HDP v roce 2012 by měl být 3 procenta. Vývoj inflace by měl v prvním čtvrtletí roku 2012 ukázat hodnotu 2 procenta.

V zemích okolo České republiky se už ale firmy potýkají se změnami měnové politiky. Některé centrální banky ve východní Evropě totiž už v lednu začaly zpřísňovat měnovou politiku. Maďarsko třeba zvýšilo referenční sazbu o čtvrt bodu na 6 procent, zatímco polská centrální banka zvýšila náklady na půjčky o čtvrt bodu na 3,75 procenta.


-pda-