V tuto chvíli nezaznamenáváme výrazný zájem ze strany zaměstnavatelů, kteří by podporu v tomto ohledu žádali,” říká mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Jde prý o krizové opatření, v současné době však ekonomika roste. „Roste i počet volných pracovních míst, tak naopak zaměstnavatelé mají problém sehnat na určité pozice vhodné lidi,” doplňuje mluvčí.

Tzv. kurzarbeit přinese od října letošního roku novela zákona o zaměstnanosti, kterou v týdnu podepsal prezident Miloš Zeman.

Firmy, které se ocitnou v krizi třeba kvůli přírodní pohromě nebo nedostatku zakázek, už v budoucnu nebudou muset propouštět zaměstnance. Místo toho jim budou moci nabídnout jako alternativní řešení práci na zkrácený úvazek.

Pokud zaměstnanci na návrh přistoupí, budou dostávat nejméně 70 procent standardní mzdy. Polovinu dostanou od zaměstnavatele, zbývajících 20 procent přidá stát. O každé žádosti o podporu bude rozhodovat vláda.

Firmy můžou kurzarbeit čerpat půl roku, při opakované žádosti maximálně rok. Kurzarbeit používají i některé další státy – hlavně Německo a Rakousko.

 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-