Naopak podíl firem, podle nichž je vhodných pracovníků nedostatek, stoupl o pět procentních bodů na 32 procent. Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil mezi více než 10 000 tuzemskými podnikateli v souvislosti s podnikatelskými soutěžemi Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011.

Počet podnikatelů, kteří tvrdí, že se rozhodně nezvyšuje počet vhodných zaměstnanců, podle autorů průzkumu každý rok roste. V roce 2009 jich to tvrdilo 53 procent, loni 55 procent a letos jich bylo už 63 procent.

O situaci v některých oborech svědčí podle mínění portálu ČMKOS slova cechmistra Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů Jiřího Vrňaty. „Loni se vyučilo v oboru pokrývač devět lidí, a to vše na 10,5 milionu obyvatel,” cituje server eSondy.cz Vrňatu. Letos se podle něj situace o něco zlepšila. Do učebního oboru nastoupilo 27 lidí. Mnoho z nich však podle něj studium nedokončí. “Budeme rádi, když se z nich vyučí polovina,” řekl Vrňata. Stát by se podle něj měl více zaměřit na podporu učňovského školství, a to například příspěvky.

“Zvýšit atraktivitu našeho řemesla by pomohlo i zařazení našich řemesel mezi sezonní práce. Za dny v zimních měsících, kdy se kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám tato řemesla nedají vykonávat, by se vyplácela refundace,” míní Vrňata. Třeba v Rakousku nebo Německu podle něj tyto refundace v různých podobách existují a fungují.

Dlouhodobý nedostatek “vhodných” pracovníků v některých oborech potvrzuje podle serveru eSondy.cz také viceprezident Cechu topenářů a instalatérů Miroslav Vybíral. “Úbytek kvalifikovaných lidí vznikl jednak přirozeným odchodem do důchodu a také společenským klimatem, které podceňovalo řemeslo a naopak nekriticky vynášelo byť pochybné, ale středo nebo vysokoškolské vzdělání, a to i bez šance na uplatnění,” řekl Vybíral. Příčinu vidí hlavně v zanedbaném učňovském školství, nedocenění řemesla ve společnosti a nulových benefitech pro firmy podporující výchovu učňů. Podle něj by nápravě pomohla podpora učňovských oborů ve formě stipendií či domovů mládeže u učňovských zařízení.

Na to, že se učňovské školství podceňuje, upozornil i prezident Hospodářské komory Petr Kužel. “Když rodiče dají peníze na řemeslo, tak vždycky budou vydělávat peníze,” řekl. Řemeslníků je totiž podle něj opravdu málo.

-red-