Své svědectví o rizicích bezpečnosti na pracovišti podává také stavební dělník Oldřich z Teplicka.

Dělám výškové práce. Jistím se sice lanem, ale třeba na šikmé pochozí střeše je to stále riskantní,“ svěřuje se. Podle něj tak riskuje zakopnutí nebo zamotání se do lana, takže mu zajištění při práci vlastně překáží.

Právě za pracovní úraz mohou zaměstnanci dostat až čtyřnásobně vyšší odškodné, než tomu bylo dříve. Od minulého roku totiž platí nová vyhláška, která změnila stávající systém.

Zvýšila se například suma bodového ohodnocení, a to z dřívějších 120 na nynějších 250 korun za jeden bod. Zatímco ještě před rokem by člověk za zlomené žebro dostal na bolestném jen necelé dva tisíce korun, nově má nárok až na pět tisíc.

Ty částky se pohybují okolo dvou až tří tisíc korun i za ta drobnější zranění. Vyplácí se zejména zaměstnancům, když oznamují pracovní úrazy,“ vysvětluje konzultant pro bezpečnost práce Petr Kaňka ze společnosti Bureau Veritas.

Firmám hrozí až dvoumilionové pokuty

Některé podniky se často snaží úrazy zamlčet. Třeba kvůli tomu, že zaměstnávají lidi načerno. Jiné firmy zase chtějí ušetřit. To potvrzuje i odborník na bezpečnost práce Petr Dostál.

Začíná to u drobných investorů. Tlakem na nízkou cenu snižujeme náklady na zajištění bezpečnosti práce. To zahrnuje i stav lešení, ohrazení nebo ochranné pracovní prostředky,“ říká Dostál.

Porušení nebo nedodržení bezpečnostních podmínek se firmám může i prodražit. Ať už na pokutách nebo na finanční kompenzaci pracovníků za úraz. Za porušení bezpečnostních předpisů totiž hrozí podnikům až dvoumilionová pokuta.

Setkali jste se v zaměstnání s řešením pracovního úrazu?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-