Ze zjištění ČRo vyplývá, že minulý rok bylo na střední školy a učiliště v kraji přijato více než 3 tisíce studentů. Letos je to o téměř 700 méně. Konečná čísla se navíc v průběhu září mění, například kvůli přestupům do jiných zařízení. S úbytkem mladých lidí ve školách ale souvisejí i hlubší problémy. Nižší zájem hlavně o řemeslné a učňovské obory sice není podle krajských zastupitelů žádným překvapením, ale zadělává vážný problém pro budoucí zaměstnanost v kraji. V minulých letech kvůli nedostatku studentů navíc zavřeli i několik desítek let vedené programy, jako například čalouník. Karlovarský kraj chce proto zavést náborová stipendia pro některá odvětví. Například budoucí pekaři, řezníci nebo truhláři by tak mohli brát pololetní odměny. Podle ČRo to řekl sám hejtman Josef Novotný z ČSSD.

Kromě náborového stipendia pro středoškoláky kraj počítá Karlovarský kraj i s prospěchovým stipendiem. To by se mohlo pohybovat i kolem tisíců korun za jedno pololetí. Problémem ale není jen nedostatek středoškoláků. Karlovarský kraj má zájem i na tom, aby i absolventi vysokých škol po studiích zůstali v regionu a hledali tu uplatnění.

Pomoci by mohli i podnikatelé, perspektivní možnosti pro mladé lidi ale připravují už i samotné školy. Například Střední průmyslová škola keramická a sklářská v Karlových Varech otevírá už příští rok nový obor Modelářství a návrhářství oděvů. V okolí se podobné zaměření nevyskytuje a to by mohlo vzbudit zájem kreativních studentů. Nové programy chce zavézt i Střední lesnická škola ve Žluticích. O zařazení už požádala Karlovarský kraj.

-red-

Pomohou programy na udržení mladých lidí ve školách a učňovských oborech zajistit v budoucnu dostatek odborných pracovníků pro zaměstnavatele? A co by měly kraje ještě dělat?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.