Informoval o tom server Idnes.cz.

Brány úřadů se počínaje 1. únorem otevřou v pondělí a ve středu od osmi, ale přes poledne bude zavřeno. Pracovníci nově dostanou hodinu volno na oběd.

„V půl dvanácté přestane fungovat vyvolávací systém, abychom stihli zbývající klienty do oběda obsloužit. Ve dvanáct pak budeme muset všechny vyhnat z budovy,“ vysvětluje pracovnice úřadu práce na Praze 2. Po obědě bude pro veřejnost otevřeno do sedmnácti hodin.

V úterý a ve čtvrtek se pracovní doba zkrátí o dvě hodiny. Dosud měly úřady otevřeno od osmi do jedné odpoledne, nově to bude jen do jedenácti. O to víc času mají mít úředníci na administrativu. V pátek bude úřad práce stejně jako dosud pouze evidovat nové uchazeče o zaměstnání, ale jen do 11 hodin, přičemž dosud mohli lidé zazvonit na úřadě do jedné.

„Úřady práce potřebují více času na administraci přijetých žádostí a jejich schvalování tak, aby byly dodrženy zákonné lhůty. Zvýší se komfort pro klienty a také kvalita námi poskytovaných služeb,“ vysvětlil novinku mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl.

Nový systém, který nastavil exministr práce Jaromír Drábek, je tak založen více na papírování a méně na osobním kontaktu s klienty. Úřady práce vedle nezaměstnanosti vyřizují také žádosti o dávky v hmotné nouzi, které do roku 2011 dělaly obecní úřady.

Podle Reichla budou pracovníci v čase ubraném osobnímu kontaktu s klienty vyhodnocovat žádosti, rozhodovat je, provádět nahlášené změny v evidenci a provádět místní šetření.

Někteří ředitelé úřadů nechápou, proč v době rostoucí nezaměstnanosti a nové agendy kolem vydávání sKarty budou mít na práci s klienty méně času.

„Jedna zprostředkovatelka práce má na starosti 800 lidí, to je třikrát víc než například v Německu,“ říká ředitel moravského úřadu práce, který si nepřál být jmenován. „I v době mimo úředních hodin pro veřejnost budou někteří klienti pozváni na úřad k projednání jejich případu,“ uklidňuje Reichl.

Nezaměstnanost byla na konci prosince 9,4 procenta, to je 545 tisíc lidí bez práce. V nabídce přitom měly úřady jen 35 tisíc pracovních míst.

Jaké máte zkušenosti se službami poskytovanými úřady práce?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.