Noví pracovníci by se měli především věnovat novince v resortu – pěstounské péči. Z vládní rozpočtové rezervy získají úřady práce od června asi 50 milionů korun na platy a další výdaje, které souvisí s jejich novými zaměstnanci.

Komplikovanou situaci na Úřadu práce ČR pociťovali občané zejména v oblasti zaměstnanosti či nezaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek. Proto ministerstvo na úřady práce už dříve mimořádně převedlo trvale 250 pracovních míst, dalších 150 zaměstnanců pak dočasně. S nejnovějším personálním opatřením se tak v tomto roce celkově zvýší počet zaměstnanců o 544 lidí.

Nových 144 lidí budou moci úřady práce začít přijímat od června po zajištění nezbytné administrativy,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. 

Úřady práce prošly podle portálu Esondy.cz před dvěma lety velkou devastací v důsledku devastační reformy bývalého minstra Jaromíra Drábka (TOP 09). Zatímco dříve existovaly v krajských a někdejších okresních městech organizačně samostatné úřady, které byly přímo podřízené ministerstvu práce, v roce 2011 vznikl centrálně řízený Úřad práce ČR. Tvoří ho generální ředitelství a 14 krajských poboček, jejichž součástí jsou kontaktní pracoviště v bývalých okresních městech. Celkem se tak jedná o více než 500 pracovišť, v nichž pracuje 8600 lidí.

Kromě změn v organizační struktuře přibyla Úřadu práce ČR nová náplň. Od ledna 2012 převzal výplatu dávek z obecních úřadů a inspekci poskytování sociálních služeb z krajů. Od ledna 2013 se pak zásadně změnila také výplata pěstounských dávek. Úřady práce tak fakticky přestaly plnit svoji stěžejní funkci – starat se o zaměstnanost a nezaměstnané občany.

Pracoviště Úřadu práce ČR jsou tak v současné době pro veřejnost kontaktním místem pro osm základních oblastí: zaměstnanost, ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, státní sociální podpora, dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči, inspekce poskytování sociálních služeb, dávky pěstounské péče a pomoc v hmotné nouzi.

Souhlasíte s personálním posílením úřadů práce?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.