ČTK to řekla nová ředitelka centrálního úřadu práce Marie Bílková, podle níž se úřady, které mají celkem kolem 8500 zaměstnanců, od loňska soustředily spíš na vyplácení dávek. Znovu by se ale měly víc věnovat i své původní agendě.

Jako nová šéfka chce Bílková usilovat o zlepšení obrazu úřadů v očích veřejnosti. Řešit ale bude muset i potíže s informačními systémy či s sKartami.

Je skutečně zapotřebí, aby veřejnost začala zas vnímat úřady práce jako spolehlivě fungující instituci, ne jako troublemakera, ne jako někoho, komu se příliš nedaří,” uvedla Marie Bílková. Ve funkci 1. května nahradila ředitele Jiřího Kubešu, který rezignoval.

Struktura úřadů práce se změnila od dubna 2011, kdy začal fungovat jeden „superúřad”. Zastřešil krajské pobočky s jednotlivými úřady po republice. Od loňska se pak úřady práce přestaly věnovat jen zaměstnanosti, ale převzaly i část povinností a úředníků od radnic a začaly vyplácet dávky. Na ně se podle Bílkové nyní soustředí největší pozornost, přestože lidí bez práce kvůli krizi přibývá.

„Zaměstnanost stagnuje. Stala se trochu popelkou. Úřady práce, byť by to uměly, nemají sílu s lidmi pracovat,” míní nová šéfka. Podle ní jsou úředníci přetížení a není možné tento stav dlouhodobě udržet.

Jak napsal server Esondy.cz, právě před tímto stavem marně varovali kritici „reformy” bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. „Drábek v podstatě svoji reformou paralyzoval jeden z nejúčinnějších systémů v postkomunistických zemích,” uvedl portál, podle něhož exministr svoje reformy odůvodňoval úsporami státních financí. „Opak je však pravdou, zanechal za sebou nefungující systémy, na jejichž znovuzprovoznění bude třeba vynaložit další miliony korun ze státní kasy,” dodal server Esondy.cz.

Podle informací ČTK by úřady mělo posílit asi 500 lidí, peníze na ně by měly putovat z evropských fondů. Bílková uvedla, že někteří pracovníci už přišli, a to z ministerstva či správy sociálního zabezpečení. „Nelze to vyřešit jen interními přesuny,” podotkla. V úřadu chystá i organizační změny a přesun kompetencí, aby „bylo možné jednat se zaměstnavateli, se starosty” o uplatnění uchazečů. Personální zemětřesení ale prý neplánuje.

Přivítali byste zvýšení počtu úředníků na úřadech práce?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.