Všimla si toho Česká televize, když uvedla, že úřad práce totiž na pokyn vlády nebude od poloviny roku nabízet místa a prodlužovat pracovní povolení nekvalifikovaným cizincům ze zemí mimo Evropskou unii. Toto opatření s sebou však může přinést i negativa v podobě nedostatku zaměstnanců, pomalejší výroby a vyšších cen.

ČT upozornila, že s možným nedostatkem pracovníků si budou muset poradit i stavební firmy, nádeníci z Ukrajiny zastávají většinu lehčích prací. Vrásky na čele by mohlo opatření vlády přidělat i obchodním domům, kde se cizinci uplatňují za pokladnami nebo při doplňování zboží. Cílem opatření je ale podle ministerstva práce a sociálních věcí dát práci Čechům. Cizincům se tak nebudou vydávat nová povolení k zaměstnání v dělnických profesích. Ta stávající prodlouží nejvýš na půl roku, a to jen tehdy, když místo nebude možné obsadit novým nezaměstnaným uchazečem.

Průzkumy říkají, že každá čtvrtá až pátá tuzemská firma cizince zaměstnává, ty z EU třeba i v managementu, ty ze třetích zemí hlavně v dělnických profesích. Pracujících cizinců v posledních letech v Česku ubývá.

-pda-