Prostřednictvím personální agentury ManpowerGroup dává ÚP ČR mladým lidem šanci získat na určitou dobu práci, a tím pádem i tolik potřebnou praxi.

Od 1. září 2013 do 31. srpna 2014 se ÚP ČR připojuje k dalším zaměstnavatelům v rámci 14 regionálních projektů financovaných z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a zaměřených na podporu zaměstnání mladých lidí bez praxe. Ty Úřad práce ČR realizuje už od letošního července prostřednictvím svých krajských poboček pod souhrnným názvem Odborné praxe pro mladé do 30 let.

Podstatou nově spuštěné spolupráce, díky které si mohou mladí lidé snížit svůj handicap na trhu práce, je vytvoření společensky účelného pracovního místa přímo na pracovištích Úřadu práce ČR a následně zaměstnávání těžko umístitelných absolventů škol.

Vytipované uchazeče, celkem jich může ÚP ČR zařadit do projektu 465, osloví agentura ManpowerGroup a nabídne jim pracovní poměr na dobu určitou. Doba takto sjednaného pracovního poměru se pohybuje v rozmezí 6 – 12 měsíců.

Jako první dostali šanci získat místo lidé, kteří jsou v evidenci ÚP ČR déle než čtyři měsíce. Pokud se v této skupině neobjeví vhodní kandidáti, je možné vybírat i mezi uchazeči s kratší dobou evidence, ale bez předchozí získané praxe. V případě, že ani oni nevyhoví požadavkům Úřadu práce ČR, nabízí agentura novou práci těm absolventům, kteří mají pracovní zkušenosti v souhrnné délce maximálně dva roky od doby, co ukončili studium.

Kdo jiný by měl zaměstnat naše uchazeče, když ne Úřad práce ČR?“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková. „A protože jako státní organizace nemůžeme tyto lidi zaměstnávat sami, využili jsme zákonné možnosti a vybrali v řádném výběrovém řízení agenturu, která nám tolik potřebné pracovníky poskytla.“

Vývoj ekonomiky za poslední čtyři roky měl mimořádně negativní vliv na mladé lidi na trhu práce. Vzniká tu „ztracená generace“, která již nikdy nemusí najít cestu na trh práce. Jsou v začarovaném kruhu – bez praxe je nikdo nechce, ale praxi nemají kde získat. Možnost nalézt první pracovní uplatnění ve státní instituci je pro některé z nich jediná možnost, jak se z tohoto kruhu vymanit,“ říká generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.

Absolventi pracují nejčastěji jako obslužný personál nebo v administrativě. V žádném případě nepřichází do styku s osobními údaji. Během praxe se seznámí s chodem celého úřadu, a pokud se osvědčí, mohou získat po uplynutí sjednané doby třeba i trvalé místo.

Chceme tímto krokem mimo jiné ukázat i dalším státním institucím cestu, kterou se mohou v případě zájmu také vydat. Je to obrovská možnost, jak si vychovat novou generaci zaměstnanců podle svých představ,“ upozorňuje ředitelka Bílková.

Jednou z těch, která tuto šanci dostala a chce ji využít do budoucna je 22letá Nikola Pečenková. Od 1. října 2013 pracuje na kontaktním pracovišti ÚP ČR v Kolíně v oddělení nepojistných sociálních dávek. V popisu její činnosti je výkon a následně zpracování šetření v rámci všech agend tohoto oddělení. „Díky projektu získám určitě nové zkušenosti a hlavně praxi, která se mi bude hodit do budoucna,“ říká.

Měsíční mzda nového zaměstnance se odvíjí od jeho platového zařazení. A těšit se mohou i na zaměstnanecký benefit. Pracovní prostředí agenturních zaměstnanců je srovnatelné s tím, ve kterém působí zaměstnanci kmenoví, a takto přidělení mladí lidé dostávají i příspěvek na stravné ve výši až 1200 korun měsíčně.

Naším cílem je poskytnout absolventům možnost získat pracovní návyky a tolik potřebnou praxi. Pokud u nás některý z nich nakonec zůstane natrvalo, bude to přínos pro obě strany,“ uzavírá ředitelka Marie Bílková.

Co si myslíte o zaměstnávání absolventů úřady práce?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.