Podle Týdne.cz s tím počítá návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Nárůst náhrad ale přitom bude podstatně nižší než v předchozích letech.

Týden uvedl, že náhrady jsou určené lidem, kteří například utrpěli pracovní úraz, kvůli kterému museli přejít na jinou práci a pobírají proto nižší mzdu. Dorovnává se jim tak finanční příjem do jejich předchozího průměrného platu. Pokud tedy někdo měl před úrazem průměrnou mzdu ve výši 20 tisíc korun a nyní ji kvůli němu má jenom 13 tisíc, pobírá náhradu sedm tisíc korun. Od ledna se ovšem jeho předchozí průměrný výdělek při výpočtu zvýší o 0,9 procenta na 20 180 korun. Náhrada tak vzroste o 180 korun.

Zjištění časopisu Týden říká, že nárůst náhrad za ztrátu na výdělku bude nižší než v předchozích letech. Od roku 2006 se totiž náhrady zvyšují ve stejné výši jako penze. Důchody se dosud zvedaly vždy od počátku roku o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. V příštích třech letech však penze kvůli úsporným opatřením vlády poroste jen o třetinu růstu reálných mezd a třetinu růstu cen. Průměrný důchodce tak kvůli tomu dostane od ledna o pár set korun méně. Podobně na tom budou i lidé s náhradami za pracovní úrazy.

-pda-

Budou podle vás lidé v práci opatrnější kvůli tomu, že náhrady za ztrátu výdělku nebudou stoupat tak rychle, jako dosud? Co si o tom myslíte?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.