Jenže, jak zjistil časopis Týden, některé firmy nutí své zaměstnance, aby si doma zřídili pobočku firmy. A to se lidem rozhodně nemusí vyplatit a souvisejí s tím četná rizika. Na podobné případy upozornila podle Týdne brněnská poradna Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP). „Obrátili se na nás naši klienti s tím, že jim to navrhl jejich zaměstnavatel, a chtěli poradit, zda na to mají přistoupit” citoval Týden vedoucí poradny Radku Pešlovou. Část lidí nakonec na návrh firmy kývla, protože by jenom těžko hledala jiné zaměstnání a nechtěla přijít o příjem.

Podobné případy byly ale podle Týdne zaznamenány i v dalších regionech, nejenom na Brněnsku. Přesnou evidenci ale podle předsedy NRZP Václava Krásy sdružení zatím nemá. Handicapovaných pracujících doma jsou podle něj tisíce. Nelze také říct, že by zmíněné praktiky používali všichni zaměstnavatelé.

Pro zaměstnance přitom s sebou podobný postup nese podle Týdne.cz velká rizika. Kromě toho, že jim domů začnou chodit kontroloři například z úřadu práce či finančního úřadu, se zdravotně postižení vystavují i nebezpečí exekucí. Pobočky zaměstnavatele jsou totiž vedené ve veřejných registrech, například v obchodním rejstříku. Exekutor proto může v případě problémů zaměstnavatele zabavit i majetek v místě pobočky, tedy v bytě domácích pracovníků. Exekutor zabaví vše a zaměstnanec poté podle expertů NRZP musí dokazovat, že konkrétní věci jsou jeho majetkem, a nikoliv zaměstnavatele.

-pda-

Bojí se Národní rada osob se zdravotním postižením oprávněně toho, že některé firmy nutí zaměstnance, kteří jsou zdravotně hendikepovaní, k tomu, aby kvůli udržení práce zřizovali ze svých domovů pobočku firmy?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.