Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 ponese na jednání vlády oba návrhy. Konečný verdikt bude na Nečasově kabinetu.

„Uvítala bych, kdyby vláda byla také diplomatická a kdybychom se shodli třeba na té prostřední hodnotě. To znamená, kdyby to bylo 8500 korun,“ uvedla ministryně Müllerová a dodala:

„Myslím si, že by to byl vzkaz našim pracujícím, kteří pracují za minimální mzdu a kterých je dnes okolo jednoho procenta. Čili není to žádná závratná množina lidí, kteří by dnes byli odměňováni minimální mzdou.“

Zaměstnavatelé původně o zvýšení minimální mzdy, která je teď osm tisíc korun hrubého, nestáli. Názor změnili poté, co vláda přišla s návrhy na podporu podnikání. I z jejich průzkumu ale vyplývá, že zvýšení minimální mzdy firmy zas tolik nepoškodí.

„Myslím si, že i v tomto musí zapracovat demokratický princip. Protože jestli je většina již dávno nad 8500, tak bychom se měli chovat racionálně a rozumně. Proto ten náš návrh,“ řekl po jednání tripartity prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Odbory věří, že vláda nebude posuzovat růst minimální mzdy ideologicky a na kompromis kývne. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS i ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek už se ale dali slyšet, že zvýšení minimální mzdy podporovat nebudou.

„Shoda mezi zaměstnavateli a odbory je vždy obtížná. Od roku 2007 víme, že se ta mzda nevalorizovala a je stále 8000 korun. Kdyby mělo být vše v pořádku z hlediska inflace, měla by ta částka být 9400 korun,“ uvedl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil a dodal:

„Ať už ta částka bude 400, 500 nebo 600 korun, vyšle to signál, že tato vláda se nechová jako tetřev, který je v době svého tokání ke všemu hluchý a slepý. To tady trvá již tři roky. Vláda snad prolomí bariéru, pochlapí se a řekne, že minimální mzdu zvedne. Jsme totiž na jedné z nejnižších úrovní minimálních mezd v Evropě z hlediska průměrného výdělku.“

Člověk s minimální mzdou si nyní vydělá 7120 korun čistého, což je o málo víc než třetina průměrné čisté mzdy, která letos dosahuje 19 765 korun. Podle serveru Esondy.cz má Česká republika skoro nejnižší minimální mzdu v Evropské unii. Za ČR je už pouze Rumunsko a Bulharsko.

Měla by se podle vás zvýšit minimální mzda?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.