Vyřešen podle nich stále není požadavek na dodatečných 8,8 miliardy korun pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Kabinet bude o rozpočtu definitivně jednat ve středu, sněmovně jej musí odevzdat do konce měsíce.

“Slibujeme si věci, které nejsou pravda… Zdá se nám, že tady není politická vůle k tomu, aby se našly rozumné kroky, které uspokojí nejen tripartitu, ale i naše občany,” citovala agentura ČTK viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Pavla Juříčka. Vláda podle něj občanům škrtá, jí samé se prý ale příliš ve vlastních penězích škrtat nechce. Zaměstnavatelé by podle něj ocenili především konkrétní návrhy.

Návrh státního rozpočtu kritizují jak odbory, tak zaměstnavatelé. Argumentují například, že počítá s nereálným růstem ekonomiky ve výši 2,5 procenta. To se podle nich nenaplní. Vláda se tak například podle zaměstnavatelů vystavuje tomu, že bude muset ve schváleném rozpočtu příští rok škrtat na výdajové straně více, než počítá nyní.

Podle ČTK považuje předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil za jediné pozitivum schůzky fakt, že i vláda uznala, že hospodářský růst v příštím roce může být nižší než 2,5 procenta. Vládní reformy přitom podle Zavadila povedou ke zhoršení kondice hospodářství.

Odbory i zaměstnavatelé kritizují i nízké proinvestiční zaměření rozpočtu, například menší výdaje pro Státní fond dopravní infrastruktury. Jak odbory, tak zaměstnavatelé minulý týden předložili vládě svá stanoviska. Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1,084 bilionu a výdajích 1,189 bilionu korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou. Vláda musí podle zákona předložit návrhu rozpočtu sněmovně do konce září.

-pda-