Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil požadavky odborů a jejich stanovisko za „projídání“ příštích několika let, s tím, že potom se uvidí, co se dá dělat. Podle Kalouska takový postoj odborářů nic dobrého nepřinese a zdůvodnil ho tím, že šéfům odborů pak končí volební mandát.

Úsporná opatření vlády ještě nejsou definitivně schválená, ale podle dosavadních informací mezi hlavní body patří růst sazby daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent a omezení růstu důchodů. Odbory s řadou úsporných kroků, jako je například zvyšování DPH, nesouhlasí. Opatření na snížení deficitu státního rozpočtu, které navrhlo ministerstvo financí, mohou podle odborů zhoršit ekonomickou situaci státu. Klesnou prý investice, vzrostou ceny a hrozí nárůst chudoby. Na 21. dubna už do Prahy odbory svolaly demonstraci. Žádají zastavení reformních kroků, nebo demisi vlády.

Odboráři si už dřív stěžovali na to, že s nimi kabinet na tripartitě projednává věci, které už předtím schválil. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil už dříve České tiskové kanceláři řekl, že jako podklady nyní odborová centrála dostala materiály s původními návrhy, které ale už neplatí. Předseda nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josef Středula nevyloučil, že by odboráři mohli na protest proti postupu vlády dnešní jednání hned po začátku opustit.

-pda-