Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda se zvýšením minimální mzdy počítá. Podle něj by se ale na částce nejprve měli shodnout odboroví předáci se zaměstnavateli.
„Vláda je připravena přistoupit od 1. ledna příštího roku ke zvýšení minimální mzdy. Primárně se obracíme na sociální partnery, aby dospěli ke kompromisu. Pokud k němu nedospějí, pak vláda předloží návrh, který se bude kompromisu co nejvíce blížit,“ uvedl Sobotka.
Dodal, že případnou dohodu zaměstnavatelů s odboráři by mohla potvrdit už příští tripartita, která se má konat 2. června.
„Je nesmírně důležité, aby existovaly co největší rozdíly mezi tím, co lidé jako nezaměstnaní dostávají na dávkách, a mezi tím, co dostávají, když pracují, byť za minimální mzdu,“ řekl premiér.
Odbory a zaměstnavatelé podpořili vládní návrhy na podporu zaměstnanosti a konkurenceschopnosti, žádají ale, aby na to kabinet v rozpočtu zajistil dost peněz. Shodli se na tom Václav Pícl a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Opatření na podporu zaměstnávání navrhlo ministerstvo práce. Počítá například s tím, že by firmy měly dostávat příspěvky na mzdy nezaměstnaných do 30 let a v předdůchodovém věku, které zaměstnají. Získat by je měli i zaměstnavatelé, kteří přijmou lidi, jimž propuštění hrozí. Týká se to třeba horníků v zavíraných dolech.
Příspěvky na mzdy by měly jít i do státních firem, které dají práci osobám s nízkou kvalifikací. Ministerstvo průmyslu zaměřuje podporu na deset oblastí. Patří mezi ně věda a výzkum, čerpání peněz z EU či zvýšení investic do infrastruktury.
„Tentokrát materiály měly velmi dobrou odbornou úroveň,“ řekl Jaroslav Hanák o návrzích obou resortů.
Odbory požadují, aby do podpory zaměstnávání šlo víc peněz. Resort práce by se přednostně měl soustředit na zaměstnávání mladých, shodl se Pícl s Hanákem.
Jak vysoká by podle vás měla být minimální mzda?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.