Průzkumu se letos účastnilo přes pět stovek firem s českými i zahraničními majiteli. Loni svým zaměstnancům dopřála třináctý plat nebo podobnou odměnu ani ne polovina dotázaných společností.

Letošní nárůst je pravděpodobně způsoben úspěchem malých firem do deseti zaměstnanců. Loni dal svým zaměstnancům třináctý plat každý třetí takový zaměstnavatel, letos již téměř polovina.

„Odhadujeme, že odměny v průměru přesáhnou 30 tisíc korun,“ řekl Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR. Nejčastěji podle něj budou v rozmezí 15–35 tisíc Kč.

Nejčastěji budou vyplácet třináctý plat firmy z oblasti stavebnictví. Za nimi následují zpracovatelské firmy, které mají v českém průmyslu největší počet zaměstnanců.

„My bychom samozřejmě mnohem raději viděli, kdyby všechny tyto prostředky skončily v tarifech a nikoli v mimořádných odměnách,“ sdělil iDNES.cz Josef Středula, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů. 

„Svědčí to však o tom, že firmy jsou na tom dobře a hospodářské výsledky jsou výborné. Z tohoto pohledu je to dobrá zpráva nejen pro zaměstnance, ale i pro ekonomiku,“ dodal.

Firmy chtějí udržet zaměstnance

Podle odhadů Hospodářské komory letos i v příštím roce stoupne průměrná mzda o více než osm procent, mimo jiné i díky výši třináctých platů. Rychlý růst platů ale zaměstnavatelé nehodnotí příliš kladně. „Označují ho dokonce za větší překážku jejich rozvoje než nedostatek pracovní síly,“ řekl Diro.

Podle něj zaměstnavatelé zvyšují platy nikoli proto, že by jejich zaměstnanci pracovali dobře, ale jen z toho důvodu, aby si je na současném nenaplněném pracovním trhu udrželi. To Hospodářská komora považuje za problém.

„Čeští zaměstnanci jsou mnohem pracovitější než mnohé národy kolem nás. I než ti, kteří mají násobně vyšší platy,“ oponoval tomuto názoru šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Středula. Myslí si, že navyšování mezd a platů české ekonomice pomůže. 

„Vyšší platy zvýší disponibilní příjem, který se pochopitelně utratí v českém prostředí a tím se pomůže malým a středním firmám,“ řekl.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/

-lhe-