Konkrétně v loňském prosinci nahlásilo hromadné propouštění celkem 15 zaměstnavatelů. Tento krok se dotkne 901 jejich zaměstnanců. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Praze. A v hlavním městě je i nejvyšší počet lidí, kteří přijdou o práci.

V posledním roce se v tomto směru projevuje pozitivní trend. Firem, které se rozhodly snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, bylo v prosinci o 27 méně, než na konci roku 2012 a o tři méně než v loňském listopadu. Počet lidí, kteří přijdou takto o práci, klesl v meziročním srovnání o 948 zaměstnanců a oproti minulému měsíci o 311 pracovníků.

Nejvíce zaměstnavatelů konkrétně čtyři, kteří nahlásili v uplynulém měsíci hromadné propouštění, bylo v Praze. Krajská pobočka ÚP ČR v hlavním městě hlásí i nejvyšší počet lidí, kterých se toto opatření dotkne – celkem 672. Z okresního hlediska je na tom nejhůře Česká Lípa, kde přijde o zaměstnání 48 lidí.

O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí.

Daří se i v oblasti péče o nezaměstnané. Zatímco na konci roku 2012 umístil ÚP ČR v rámci celé republiky osm tisíc uchazečů na veřejně prospěšné práce, o rok později jich bylo už 13 tisíc. Většinou působili jako uklízeči veřejných prostranství. Nejvíce nezaměstnaných našlo novou práci díky VPP v Ústeckém kraji (2147).

Podstatou veřejně prospěšných prací je finanční a „lidské“ zajištění ze strany ÚP ČR, a to až na jeden rok.

I zájem o rekvalifikace je ze strany nezaměstnaných roste značný. Loni jimi prošlo více než 40 tisíc lidí. Úřad práce ČR poskytl zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese celkem 301 milionů korun. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.

Klienti ÚP ČR nejčastěji volí rekvalifikace zaměřené na počítačové dovednosti, zdravotní a sociální oblast, účetnictví, svářečské kurzy, kosmetické či masérské služby, oprávnění na vysokozdvižný vozík nebo chtějí získat řidičské průkazy, včetně těch profesních.

Pro srovnání v roce 2012 absolvovalo kurzy 25 tisíc uchazečů. ÚP ČR jim na ně přispěl celkem 146 miliony. Úřad práce ČR může financovat plně nebo částečně tři varianty rekvalifikací – ty, které zajišťuje sám, zvolené rekvalifikace a kurzy u zaměstnavatelů.

I v oblasti podpory vytváření společensky účelných pracovních míst zaznamenávají úřady značný nárůst. Ke konci loňského prosince získalo díky tomuto nástroji práci 12 777 uchazečů. Ve stejném období roku 2012 jich bylo 5139.

Zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou taková místa vytvořit, mohou dostat od ÚP ČR příspěvek na mzdové náklady jednoho zaměstnance až do výše 15 tisíc korun měsíčně, a to po dobu maximálně dvanácti měsíců.

Podmínkou je, že firma musí prokázat bezdlužnost a musí se jednat o obtížně umístitelného uchazeče na trhu práce.

Máte nějaké vlastní zkušenosti s rekvalifikací?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.