Při výsadbě stromů by se uplatnili hlavně těžce zaměstnatelní lidé, kteří marně na trhu hledají nové místo. Není to jediný krok, jímž chce resort práce podporovat zaměstnanost. S hledáním uplatnění by mělo lidem na úřadech práce pomáhat sedm set nových pracovníků.

Na tom, že by se mohli nezaměstnaní uplatnit při zalesňování hor na severu Čech, se shodli ministr práce František Koníček s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem.

S ministrem zemědělství teď řešíme možnost ještě v tomto roce využít některých programů, a to je znovuzalesnění Krušných hor,” uvedl František Koníček.

Ministerstvo zemědělství by podle něj mělo zajistit organizační a technickou stránku výsadby. „My na to můžeme zcela určitě navázat podporou nových pracovních míst, které tam dokážeme alokovat, v řádu tisíců lidí,“ popsal Koníček.

Lesníci by výpomoc uvítali. Podle dlouholetého lesníka na Jezeří Vítězslava Frouze je však potřeba, aby nové posily byly proškolené. Jak připomíná, zasadit stromek neznamená jen vykopat díru a dát do ní sazenici. Sám prý má s nekvalifikovanými a nezkušenými lidmi, které poslal úřad práce, špatné zkušenosti.

Koníček poznamenal, že i když není sázení úplně nekvalifikovaná práce, jako bývalý generální ředitel Lesů ČR ví, že to jde.

Je to vynikající příležitost, jak zaměstnat několik tisícovek lidí, které by si řídily Lesy ČR při té realizaci samotného projektu,“ nastínil ministr.

V Ústeckém kraji je 11 procent nezaměstnaných. Na konci června evidovaly úřady práce na 62 tisíc lidí bez zaměstnání.

Třeba z Dubí u Teplic by se podle tamního starosty Petra Pípala mohly do těchto prací zapojit stovky lidí. 

Ke konci loňského roku tam podle něj měli bez práce 532 lidí. „Průměr je u nás poměrně stabilní – kolem 13 procent nezaměstnanosti, v romské komunitě to přesahuje 90 procent,“ přiblížil Pípal strukturu nezaměstnaných. 

Plán ministerstev podle něj není špatný nápad, a to nejen kvůli pracovním příležitostem. „Krušné hory stále ještě potřebují pomoci. Ta devastace z těch sedmdesátých, osmdesátých let ještě není úplně zahojená a pokud by taková věc přišla, tak si myslím, že to bude prospěšné nejenom pro Krušné Hory, ale i pro lidi žijící tady v Krušnohoří,“ dodal Pípal. 

Nápad ministrů vítá i Vojtěch Kopecký z Hnutí Duha. Zároveň doufá, že by se do Krušných hor mohly opět vrátit listnaté stromy. 

Na úřady práce po celé České republice by také mělo přijít 700 nových lidí, kteří pomohou nezaměstnaným s hledáním práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v nejbližší době požádat vládu o peníze na platy a vybavení. 

Podle generální ředitelky Úřadu práce Marie Bílkové jsou další odborníci potřeba. „Chybí nám nejenom pro práci s nezaměstnanými, ale i pro komunikaci se zaměstnavateli, se samosprávami, se vzdělávačkami a dalšími účastníky na trhu práce. Jestliže nebudeme mít lidi, kteří budou v terénu, volná pracovní místa k nám sama nepřijdou,“ říká.

Co si myslíte o plánu ministerstev zemědělství a práce?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.