Výše třináctého platu ale meziročně stoupla o osm procent a v průměru dosahuje 17 277 korun. Vyplývá to z údajů průzkumu o platech, který podle online serveru Platy.cz citoval deník Lidové noviny.

Z šetření vyplývá, že na konci letošního roku může očekávat 13. plat jen deset ze sta zaměstnanců na pozicích pomocných pracovníků. Naproti tomu mezi top manažery si touto formou na konci roku přilepší celá čtvrtina zaměstnanců. Platy.cz z toho vyvozuje, že čím vyšší funkci člověk ve firmě zastává, tím jeho odměna ve formě třináctého platu, může dosáhnout vyšší hodnoty. V této souvislosti uvádí příklad průměrného třináctého platu pro administrativní zaměstnance, který letos dosáhne hodnoty 12 669 korun, přičemž počítat s ním může jen 12 procent zaměstnanců. Jenže u top manažerů činí průměrný 13. plat 66 502 korun.

O velikosti třináctých platů rozhoduje i velikost firmy. Nejčastěji lidé třinácté platy totiž dostávají ve velkých firmách nad 1000 zaměstnanců, kde jsou jejich odměny také nejvyšší. Nejvyšší třinácté platy dostávají lidé na pozicích country manažerů, kteří zodpovídají za vedení zahraniční pobočky firmy v daném regionu. Jejich průměrný 13. plat letos dosáhl 100 200 korun. Generální ředitelé na konci roku mohou počítat s průměrným třináctým platem ve výši 97 919 korun, ekonomický či finanční ředitel pak s částkou 85 697 korun, obchodní ředitel s 70 447 korunami a výkonný ředitel průměrně dostane 63 969 korun.

Naproti tomu jsou však i pozice, kde respondenti uvádějí, že odměnu formou 13. platu nedostávají vůbec. Jde o radiologické asistenty, zdravotnické asistenty, montážníky nebo montéry, barmany, web designéry, šéfkuchaře a pojišťovací poradce.

-red-